Alkoholizm to społeczny problem, który obecny jest nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Z roku na rok liczba osób, które mają problem z ilością spożywanego alkoholu, wzrasta. Najbardziej niepokojące jest to, że alkoholizm nie dotyka już wyłącznie dorosłych, ale coraz częściej także i nieletnich. Przyczyn alkoholizmu może być wiele i nie da się ich jednoznacznie określić. Najczęściej alkoholik traci kontrolę na spożywaniem alkoholu w wyniku różnorodnych zdarzeń i okoliczności, które mają miejsce w jego życiu. Czym jest uzależnienie alkoholowe? Co najczęściej jest przyczyną alkoholizmu? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Czym jest alkoholizm
Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która dominuje zarówno życie osoby uzależnionej, jak i jego najbliższych. Z medycznego punktu widzenia choroba alkoholowa to choroba chroniczna i postępująca, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Polega ona na stopniowej utracie kontroli nad spożywanym alkoholem, przy jednoczesnym wzroście tolerancji na ilość, w jakiej jest spożywany. Alkoholizm wiąże się nie tylko z uzależnieniem fizycznym – jest to również uzależnienie psychiczne.
Kiedy zaczyna się uzależnienia od alkoholu
Uzależnienie od alkoholu rozwija się etapami. Możemy wyróżnić cztery fazy choroby alkoholowej – wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. W pierwszej fazie alkohol to po prostu przyjemność. Spożywa się go dla rozluźnienia czy podczas spotkań ze znajomymi. Podczas drugiej fazy coraz częściej pojawia się wewnętrzny przymus spożywania alkoholu. Zwiększa się też tolerancja na ilość spożywanych napojów alkoholowych. Pozostałe dwie fazy – krytyczna i przewlekła – stanowią zaawansowane stadium alkoholizmu, które jeśli zostanie zbagatelizowane, może doprowadzić do śmierci.
Ciężko jednoznacznie określić, kiedy rozpoczyna się uzależnienie od alkoholu. Wszystko tak naprawdę zależy od kondycji i stanu zdrowia osoby, która pije alkohol. W przypadku niektórych osób przewlekły alkoholizm może nastąpić w bardzo krótkim czasie, u innych zaś może rozwijać się latami.
Jakie są przyczyny alkoholizmu
Przyczyn uzależnienia od alkoholu jest tyle, ile osób, które ten alkohol spożywają. Przyczyny alkoholizmu najczęściej dzielimy na: medyczne, psychologiczne, genetyczne, socjologiczne i pedagogiczne.
Przyczyny medyczne
Alkoholizm jest chorobą, na którą wpływa silne uzależnienie fizyczne, które bardzo często wiąże się też z syndromem odstawienia. Wynika to z tego, w jaki sposób spożyty alkohol oddziałuje na nasz organizm. Spożywanie alkoholu najpierw wywołuje stan przyjemnych uczuć euforii i pobudzenia, a następnie powoduje wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości.
Przyczyny psychologiczne
Bardzo często alkoholizm spowodowany jest przez zaburzenia psychiczne. Osoba uzależniona traktuje picie alkoholu jako mechanizm obronny, który choć na chwilę pomaga uciec od problemów. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku osób z problemem alkoholowym picie alkoholu to jedyny sposób na radzenie sobie z problemami.
Przyczyny genetyczne
Bardzo często mówi się też o genie alkoholizmu, czyli że przyczyną choroby alkoholowej są uwarunkowania genetyczne. Należy mieć jednak na uwadze, że geny jedynie w połowie mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby – badania pokazują, że nie każdy, kto odziedziczy gen alkoholizmu, zostaje alkoholikiem. Niemniej jednak prawdą jest, że część społeczeństwa jest po prostu bardziej podatna na popadanie w różnego rodzaju nałogi. Sytuacja ta dotyczy szczególnie osób, które wychowywały się w rodzinie, gdzie pojawiały się już problemy z chorobą alkoholową. Wtenczas jedna osoba uzależniona pociąga za sobą kolejnych członków rodziny.
Przyczyny socjologiczne
Z socjologicznego punktu widzenia chorobę alkoholową może powodować stresujące i bycie w ciągłym biegu. To sprawia, że częściej szukamy szybkiego sposobu na zrelaksowanie się, czyli sięgamy po pomoc w postaci picia alkoholu.
Przyczyny pedagogiczne
Bardzo często też uzależnienie od alkoholu pojawia się na skutek nieprawidłowego wychowania. Kiedy dziecko wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie oboje rodziców jest uzależnionych od alkoholu lub po prostu dostaje złe wzorce, wtenczas jest bardziej podatne na różnego rodzaju uzależnienia.
Czynniki środowiskowe
To, w jakim towarzystwie się obracamy, również ma ogromny wpływ na to, czy i jak szybko popadniemy w alkoholizm. Mogą bowiem ułatwić rozwój choroby alkoholowej. Spędzając większość czasu z osobami uzależnionymi od alkoholu, samik będziemy mieć większą skłonność do wpadnięcia w nałóg.
Przyczyny alkoholizmu u kobiet
Alkoholizm kobiet różni się nieco od alkoholizmu wśród mężczyzn – szczególnie przebiegiem i skutkami. Różnią się także jego przyczyny. W przypadku kobiet przyczyn alkoholizmu należy doszukiwać się w uwarunkowaniach psychologicznych. Uzależnienie od alkoholu może więc pojawić się na skutek problemów emocjonalnych, traumatycznych wydarzeń, nadmiernego stresu, zaburzeń snu, zaburzeń seksualnych czy w wyniku wahań nastroju spowodowanych cyklem miesiączkowym. Istotne znaczenie mają także czynniki socjokulturowe, ponieważ w obecnych czasach oczekuje się od kobiet wielozadaniowości i wykonywania wielu obowiązków w tym samym czasie.
Przyczyny choroby alkoholowej u mężczyzn
Alkoholizm najczęściej możemy zaobserwować wśród mężczyzn. Bardzo często spowodowane jest to luźnym stylem życia i zamiłowaniem do częstych spotkań towarzyskich. Nierzadko też alkohol stanowi sposób na rozluźnienie czy rozwiązywanie problemów. Z badań wynika, że alkohol odpowiada u mężczyzn za wydzielanie dopaminy (nazywanej hormonem szczęścia), która wywołuje pozytywne myślenie i euforię. Zdarza się też, że przyczyną nałogu alkoholowego jest nieśmiałość – alkohol wtenczas dodaje odwagi i pomaga przekraczać własne granice. Przyczyn nałogu alkoholowego można także doszukiwać się w tym, że mężczyznę może przerastać presja bycia głową rodziny. Konieczność utrzymania najbliższych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa są bardzo stresujące i mogą być efektem nadmiernego spożywania alkoholu.
Przyczyny alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży
Badania pokazują, że niestety coraz więcej nieletnich osób sięga po alkohol, a co gorsza traci kontrolę nad jego piciem. Na alkoholizm szczególnie narażona jest młodzież w okresie dojrzewania – wiemy, że z reguły okres ten jest bardzo burzliwy dla nastolatków. Jest to czas, w którym szczególnie chce się przypodobać swoim rówieśnikom, aby móc przynależeć do danej grupy. Spożywanie napojów alkoholowych przez młodzież to również próba manifestacji swoich praw oraz forma podkreślenia swojej dojrzałości w celu zaimponowania swoim znajomym. Alkohol to także dla nich doskonały sposób na rozluźnienie podczas towarzyskich imprez, pozbycie się nieśmiałości oraz zyskanie pewności siebie, co ułatwia nawiązywanie nowych znajomości.
Przyczyny uzależnienia od alkoholu wśród seniorów
W przypadku seniorów przyczyn nałogu alkoholowego upatruje się w przejściu na emeryturę i całkowitej zmianie swojego życia, a także w strachu przed starością i pogorszeniem się stanu zdrowia. Ma to związek z okresem głębokich przemian w życiu. Czynniki te bardzo często są przyczyną stanów depresyjnych. Alkohol jest dla nich lekiem na przykre emocje i negatywne uczucia.