define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); Jakie są przyczyny alkoholizmu? Skąd bierze się alkoholizm? | Sprawdź!

Przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm to społeczny problem, który obecny jest nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Z roku na rok liczba osób, które mają problem z ilością spożywanego alkoholu, wzrasta. Najbardziej niepokojące jest to, że alkoholizm nie dotyka już wyłącznie dorosłych, ale coraz częściej także i nieletnich. Przyczyn alkoholizmu może być wiele i nie da się ich jednoznacznie określić. Najczęściej alkoholik traci kontrolę na spożywaniem alkoholu w wyniku różnorodnych zdarzeń i okoliczności, które mają miejsce w jego życiu. Czym jest uzależnienie alkoholowe? Co najczęściej jest przyczyną alkoholizmu? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest alkoholizm

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która dominuje zarówno życie osoby uzależnionej, jak i jego najbliższych. Z medycznego punktu widzenia choroba alkoholowa to choroba chroniczna i postępująca, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Polega ona na stopniowej utracie kontroli nad spożywanym alkoholem, przy jednoczesnym wzroście tolerancji na ilość, w jakiej jest spożywany. Alkoholizm wiąże się nie tylko z uzależnieniem fizycznym – jest to również uzależnienie psychiczne.

Kiedy zaczyna się uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu rozwija się etapami. Możemy wyróżnić cztery fazy choroby alkoholowej – wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. W pierwszej fazie alkohol to po prostu przyjemność. Spożywa się go dla rozluźnienia czy podczas spotkań ze znajomymi. Podczas drugiej fazy coraz częściej pojawia się wewnętrzny przymus spożywania alkoholu. Zwiększa się też tolerancja na ilość spożywanych napojów alkoholowych. Pozostałe dwie fazy – krytyczna i przewlekła – stanowią zaawansowane stadium alkoholizmu, które jeśli zostanie zbagatelizowane, może doprowadzić do śmierci.

Ciężko jednoznacznie określić, kiedy rozpoczyna się uzależnienie od alkoholu. Wszystko tak naprawdę zależy od kondycji i stanu zdrowia osoby, która pije alkohol. W przypadku niektórych osób przewlekły alkoholizm może nastąpić w bardzo krótkim czasie, u innych zaś może rozwijać się latami.

Jakie są przyczyny alkoholizmu

Przyczyn uzależnienia od alkoholu jest tyle, ile osób, które ten alkohol spożywają. Przyczyny alkoholizmu najczęściej dzielimy na: medyczne, psychologiczne, genetyczne, socjologiczne i pedagogiczne.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Przyczyny medyczne

Alkoholizm jest chorobą, na którą wpływa silne uzależnienie fizyczne, które bardzo często wiąże się też z syndromem odstawienia. Wynika to z tego, w jaki sposób spożyty alkohol oddziałuje na nasz organizm. Spożywanie alkoholu najpierw wywołuje stan przyjemnych uczuć euforii i pobudzenia, a następnie powoduje wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości.

Przyczyny psychologiczne

Bardzo często alkoholizm spowodowany jest przez zaburzenia psychiczne. Osoba uzależniona traktuje picie alkoholu jako mechanizm obronny, który choć na chwilę pomaga uciec od problemów. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku osób z problemem alkoholowym picie alkoholu to jedyny sposób na radzenie sobie z problemami.

Przyczyny genetyczne

Bardzo często mówi się też o genie alkoholizmu, czyli że przyczyną choroby alkoholowej są uwarunkowania genetyczne. Należy mieć jednak na uwadze, że geny jedynie w połowie mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby – badania pokazują, że nie każdy, kto odziedziczy gen alkoholizmu, zostaje alkoholikiem. Niemniej jednak prawdą jest, że część społeczeństwa jest po prostu bardziej podatna na popadanie w różnego rodzaju nałogi. Sytuacja ta dotyczy szczególnie osób, które wychowywały się w rodzinie, gdzie pojawiały się już problemy z chorobą alkoholową. Wtenczas jedna osoba uzależniona pociąga za sobą kolejnych członków rodziny.

Przyczyny socjologiczne

Z socjologicznego punktu widzenia chorobę alkoholową może powodować stresujące i bycie w ciągłym biegu. To sprawia, że częściej szukamy szybkiego sposobu na zrelaksowanie się, czyli sięgamy po pomoc w postaci picia alkoholu.

Przyczyny pedagogiczne

Bardzo często też uzależnienie od alkoholu pojawia się na skutek nieprawidłowego wychowania. Kiedy dziecko wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie oboje rodziców jest uzależnionych od alkoholu lub po prostu dostaje złe wzorce, wtenczas jest bardziej podatne na różnego rodzaju uzależnienia.

Czynniki środowiskowe

To, w jakim towarzystwie się obracamy, również ma ogromny wpływ na to, czy i jak szybko popadniemy w alkoholizm. Mogą bowiem ułatwić rozwój choroby alkoholowej. Spędzając większość czasu z osobami uzależnionymi od alkoholu, samik będziemy mieć większą skłonność do wpadnięcia w nałóg.

Co powoduje alkoholizm?

Przyczyny alkoholizmu u kobiet

Alkoholizm kobiet różni się nieco od alkoholizmu wśród mężczyzn – szczególnie przebiegiem i skutkami. Różnią się także jego przyczyny. W przypadku kobiet przyczyn alkoholizmu należy doszukiwać się w uwarunkowaniach psychologicznych. Uzależnienie od alkoholu może więc pojawić się na skutek problemów emocjonalnych, traumatycznych wydarzeń, nadmiernego stresu, zaburzeń snu, zaburzeń seksualnych czy w wyniku wahań nastroju spowodowanych cyklem miesiączkowym. Istotne znaczenie mają także czynniki socjokulturowe, ponieważ w obecnych czasach oczekuje się od kobiet wielozadaniowości i wykonywania wielu obowiązków w tym samym czasie.

Przyczyny choroby alkoholowej u mężczyzn

Alkoholizm najczęściej możemy zaobserwować wśród mężczyzn. Bardzo często spowodowane jest to luźnym stylem życia i zamiłowaniem do częstych spotkań towarzyskich. Nierzadko też alkohol stanowi sposób na rozluźnienie czy rozwiązywanie problemów. Z badań wynika, że alkohol odpowiada u mężczyzn za wydzielanie dopaminy (nazywanej hormonem szczęścia), która wywołuje pozytywne myślenie i euforię. Zdarza się też, że przyczyną nałogu alkoholowego jest nieśmiałość – alkohol wtenczas dodaje odwagi i pomaga przekraczać własne granice. Przyczyn nałogu alkoholowego można także doszukiwać się w tym, że mężczyznę może przerastać presja bycia głową rodziny. Konieczność utrzymania najbliższych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa są bardzo stresujące i mogą być efektem nadmiernego spożywania alkoholu.

Przyczyny alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży

Badania pokazują, że niestety coraz więcej nieletnich osób sięga po alkohol, a co gorsza traci kontrolę nad jego piciem. Na alkoholizm szczególnie narażona jest młodzież w okresie dojrzewania – wiemy, że z reguły okres ten jest bardzo burzliwy dla nastolatków. Jest to czas, w którym szczególnie chce się przypodobać swoim rówieśnikom, aby móc przynależeć do danej grupy. Spożywanie napojów alkoholowych przez młodzież to również próba manifestacji swoich praw oraz forma podkreślenia swojej dojrzałości w celu zaimponowania swoim znajomym. Alkohol to także dla nich doskonały sposób na rozluźnienie podczas towarzyskich imprez, pozbycie się nieśmiałości oraz zyskanie pewności siebie, co ułatwia nawiązywanie nowych znajomości.

Przyczyny uzależnienia od alkoholu wśród seniorów

W przypadku seniorów przyczyn nałogu alkoholowego upatruje się w przejściu na emeryturę i całkowitej zmianie swojego życia, a także w strachu przed starością i pogorszeniem się stanu zdrowia. Ma to związek z okresem głębokich przemian w życiu. Czynniki te bardzo często są przyczyną stanów depresyjnych. Alkohol jest dla nich lekiem na przykre emocje i negatywne uczucia. 

Alkoholizm - przyczyny

Zobacz także

Cukrzyca alkoholowa

Cukrzyca alkoholowa

Jak reagować na agresje alkoholika

Jak reagować na agresję alkoholika

Cennik

Leczenie uzależnień

Krok 1

Detoks alkoholowy 3h/6h/12h/Max

od 650 zł

Pomoc w odstawieniu alkoholu.

Kup detoks

Dlaczego warto?

 • Pomoc w odstawieniu
 • Przerwanie ciągu alkoholowego
 • Likwidacja objawów odstawiennych
 • Wyrównanie elektrolitów
 • Wypłukanie toksyn
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 2

Konsultacja z lekarzem/psychiatrą ONLINE / e-recepta

od 250 zł*

Konsultacja lekarska / psychiatryczna.

Kup e-konsultację

Dlaczego warto?

 • Konsultacja lekarska
 • Konsultacja psychiatryczna
 • Indywidualne podejście
 • Prywatność
 • Pełna dyskrecja
 • Doświadczenie
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 3

Wszywka alkoholowa standard / vip / exclusive


od 479 zł*

Farmakoterapia / e-recepta. Uniemożliwienie spożywania alkoholu.

Kup farmakoterapię

Dlaczego warto?

 • Konsultacja chirurgiczna
 • Kwalifikacja do zabiegu
 • Indywidualnie dobrany lek
 • Wysoka skuteczność
 • Pomoc w problemie
 • E-recepta od 99 zł*
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 4

Terapia psychologiczna ONLINE

od 139 zł*

Indywidualne/grupowe sesje psychoterapii uzależnień.

Kup psychoterapię

Dlaczego warto?

 • Profesjonalna sesja terapeutyczna
 • Gwarancja dyskrecji
 • Kompleksowa diagnoza
 • Wsparcie
 • Indywidualny plan terapii
 • Wysoka skuteczność
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej