Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa to stan, który może przytrafić się każdemu, kto pije alkohol. Objawy depresji alkoholowej obejmują poczucie beznadziejności, bezradności lub bezwartościowości. Może również powodować poczucie winy i wstydu oraz może prowadzić do myśli samobójczych. Ważne jest, aby osoby doświadczające tych objawów zwróciły się o pomoc do swojego lekarza, jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Dowiedz się więcej na temat depresji alkoholowej!

Depresja a alkohol
Depresja a alkohol

Czym jest depresja alkoholowa

Zastanawiasz się, czym jest depresja alkoholowa? Jest to zaburzenie psychiczne diagnozowane u osób uzależnionych od alkoholu. Dzielimy ją na dwa rodzaje: pierwotny alkoholizm z wtórną depresją alkoholową oraz pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Najczęściej przejawia się brakiem wiary w siebie, ogólnym pesymizmem i poczuciem beznadziejności. Połączenie depresji z alkoholizmem jest niezwykle wyniszczające dla ludzkiego organizmu. W przypadku depresji alkoholowej niekiedy ciężko jest określić, czy jest ona przyczyną alkoholizmu, czy pojawiła się jako powikłanie choroby alkoholowej. Choroba alkoholowa i stany depresyjne częściej dotykają mężczyzn niż kobiet.

Kiedy może wystąpić depresja alkoholowa

O depresji alkoholowej mówimy wtedy, kiedy uzależnieniu od alkoholu towarzyszy trwałe obniżenie nastroju, brak poczucia sensu życia, a nawet myśli samobójcze. Depresja pojawia się w następujących sytuacjach:

  1. Jako przyczyna alkoholizmu. Zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do częstszego sięgania po alkohol, aby ukoić smutek. Sposób ten jest skuteczny niestety tylko z pozoru, ponieważ poprawa nastroju następuje tylko przez chwilę, a po wytrzeźwieniu znowu wraca przygnębienie.
  2. Depresja alkoholowa może być zarówno przyczyną problemów z alkoholem, jak i powikłaniem i pojawić się w trakcie uzależnienia. Alkohol powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym człowieka. Osoba uzależniona od alkoholu zdaje sobie sprawę ze swojej trudnej sytuacji życiowej, co potęguje u niej poczucie przygnębienia i beznadziejności.
  3. Na skutek nagłego odstawienia alkoholu. Zazwyczaj utrzymuje się około 3 tygodni i jest częstym elementem zespołu abstynencyjnego.
  4. W czasie długotrwałej abstynencji. Niespodziewane i długotrwałe pogorszenie nastroju może doprowadzić do ponownego nadużywania alkoholu.

Objawy depresji alkoholowej

Na przebieg objawów wpływa zarówno powód, jak i rodzaj depresji alkoholowej.

Kiedy depresja spowodowana jest przez nagłe odstawienie alkoholu, w ciągu kilku dni po odstawieniu alkoholu występuje rozdrażnienie, stres, stany lękowe, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości. Objawy te zazwyczaj spowodowane są głodem alkoholowym i najczęściej mijają bez konieczności leczenia farmakologicznego. W tym okresie niezwykle ważna jest pomoc osobie uzależnionej w zachowaniu trwałej abstynencji. Najlepiej, jeśli pomoc ta jest ze strony osób z najbliższego otoczenia.

W przypadku depresji wtórnej objawy są długotrwałe i zdecydowanie cięższe. Wymaga też specjalistycznego leczenia. Wtórna depresja alkoholowa powstaje na skutek nadmiernego spożywania alkoholu. Osoby uzależnione odczuwają silne stany depresyjne, które wiążą się z zaburzeniami psychicznymi takimi jak:

  • obniżenie nastroju,
  • złe samopoczucie,
  • ciągłe poczucie winy,
  • uczucie beznadziejności,
  • zaburzenia uwagi i koncentracji,
  • zaburzenia lękowe,
  • utrata zainteresowań,
  • zaburzenia snu,
  • bóle głowy,
  • brak apetytu,
  • ograniczenie aktywności,
  • myśli samobójcze,
  • próby samobójcze.

Leczenie depresji alkoholowej

Jak leczyć depresję alkoholową? Nieleczona depresja może nieodwracalnie odbić się na psychice osoby uzależnionej, a w skrajnych przypadkach nawet stanowić zagrożenie życia. Bez dwóch zdań wymaga leczenia i specjalistycznej pomocy. Aby terapia okazała się skuteczna, pacjent musi podjąć kompleksowe leczenie.

Wszywka alkoholowa – skuteczna pomoc w leczeniu alkoholizmu

Pierwszym krokiem do leczenia depresji alkoholowej jest odtrucie alkoholowe, które pozwoli pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu, a tym samym pozwoli przerwać ciąg alkoholowy i złagodzi objawy zespołu abstynencyjnego. Kolejnym krokiem jest wszywka alkoholowa, która pozwoli na zachowanie abstynencji. Jej działanie wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które utrudniają codziennie funkcjonowanie i skutecznie zniechęcają do sięgania po kieliszek. O jakich dolegliwościach mowa? Kiedy alkohol wejdzie w reakcję z wszywką alkoholową, wywołuje u pacjenta silne bóle głowy, mdłości, uczucie niepokoju, kołatanie serca, skoki ciśnienia itp. Dolegliwości te będą pojawiać się przez cały okres leczenia. Dopełnieniem terapii jest psychoterapia, która pozwoli znaleźć źródło problemu i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Alkoholowa depresja

Jak długo trwa depresja alkoholowa

To jak długo będzie trwać depresja zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta oraz od podjęcia leczenia. Minimalny okres, aby pomóc alkoholikowi, wynosi około sześciu miesięcy. Oczywiście w ciężkich przypadkach czas ten będzie się wydłużać i trwać nawet przez kilka lat. Prawidłowo przeprowadzona terapia przynosi trwałe i pozytywne zmiany, jakimi są poradzenie sobie z problemem depresji i pokonanie nałogu alkoholowego.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia

Jesteś uzależniony od alkoholu? Dodatkowo cierpisz na depresję alkoholową? Nie bagatelizuj tego! Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i podejmij kompleksowe leczenie, póki jeszcze nie jest za późno. Możesz pokonać zarówno depresję, jak i alkoholizm! Pamiętaj, leczenie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy podejmiesz terapię świadomie i podejdziesz do niej odpowiedzialnie. Jesteśmy tutaj po to, żeby Ci pomóc. Pokonajmy uzależnienie razem!

Zobacz także

Padaczka alkoholowa

Padaczka alkoholowa

Cukrzyca alkoholowa

Cukrzyca alkoholowa

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej