Często można spotkać się z wyrażeniem „piję dla zdrowotności”, jednak w Polsce liczba osób uzależnionych od alkoholu wynosi już ponad 800 tysięcy, z kolei nawet około 3 milionów Polaków ma problem z nadużywaniem alkoholu. Skoro czytasz ten artykuł, być może problem ten dotyczy także Ciebie lub kogoś bardzo Ci bliskiego. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy i najważniejszy krok do pokonania uzależnienia. Wiele osób próbuje podjąć walkę z chorobą alkoholową, jednak objawy, jakie towarzyszą odstawieniu alkoholu, bardzo często przerastają tych, którzy podejmą się tego zadania. Czym jest alkoholowy zespół odstawienny? Jakie są objawy nagłego odstawienia alkoholu i jak je zminimalizować? Tutaj poznasz wszystkie najważniejsze informacje!
Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA)
Alkoholowy zespół abstynencyjny, nazywany również alkoholowym zespołem odstawiennym, to zaburzenia somatyczne i psychiczne pojawiające się u osób, które przez długi czas spożywały alkohol w nadmiernych ilościach i nagle zaprzestały jego spożywania. Jest to więc bezpośredni skutek spowodowany nagłym spadkiem stężenia alkoholu we krwi. Zespół abstynencyjny może przejawiać się w postaci kilkugodzinnych dolegliwości przypominających kaca oraz uciążliwymi stanami trwającymi nawet do kilkunastu dni, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia.
Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego oraz ich długość i nasilenie zależą od tego ile i jak długo spożywany był alkohol. Inaczej mówiąc – im więcej i dłużej piliśmy, tym zaburzenia spowodowane zaprzestaniem spożywania alkoholu (objawy AZA) będą poważniejsze.
Przyczyny zespołu odstawiennego
Choć bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to spożycie nawet najmniejszej porcji alkoholu oddziałuje na cały nasz organizm. Alkohol działa psychoaktywnie i bezpośrednio wpływa na działanie mózgu, spowalniając jego funkcjonowanie oraz osłabiając komunikację między neuroprzekaźnikami. To właśnie to sprawia, że po wypiciu alkoholu człowiek staje się zrelaksowany i wesoły. Spożywanie dużych ilości alkoholu przez dłuższy czas sprawia, że organizm zaczyna się przyzwyczajać i podnosi poziom tolerancji na spożyty alkohol, przez co coraz trudniej jest uzyskać stan rozluźnienia. Wtenczas, aby móc go osiągnąć, trzeba spożyć jeszcze większą ilość alkoholu. Zespół odstawienny pojawia się w momencie, kiedy osoba uzależniona nagle przestanie się pić.
Rodzaje alkoholowych zespołów abstynencyjnych
Niepowikłany alkoholowy zespół abstynencyjny
Niepowikłany zespół abstynencyjny stanowią łagodne objawy spowodowane przez zaprzestanie picia. Porównywane są one do popularnego kaca. W tym przypadku skutki uboczne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, jednak są wyjątkowo nieprzyjemnie i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj pojawiają się po około 6 godzinach po zaprzestaniu picia, a mijają po godzinach lub kilku dniach. Do nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego należą:
- złe samopoczucie,
- poczucie ogólnego rozbicia,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- mdłości,
- podwyższone ciśnienie tętnicze lub nadciśnienie tętnicze,
- przyspieszone bicie serca,
- lęk,
- drżenie rąk,
- utrata apetytu,
- bóle brzucha,
- rozdrażnienie,
- naprzemienne odczucie uderzeń gorąca.
Powikłane objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Nagłe odstawienie alkoholowe powoduje także poważniejsze objawy, które mogą pojawić się po około 24 godzinach od zaprzestania picia. Najczęściej rozwijają się u osób, które przez długi czas spożywały spore dawki alkoholu. Objawy te bardzo często stanowią realne zagrożenie dla życia. Powikłany zespół odstawienia alkoholu nazywany jest także przewlekłym zespołem odstawiennym. Powikłane objawy odstawienia alkoholu to między innymi:
- abstynencyjne napady drgawkowe,
- delirium tremens – majaczenie alkoholowe lub majaczenie drżenne,
- halucynacje wzrokowe (halucynoza alkoholowa),
- psychozy alkoholowe,
- pobudzenie psychoruchowe,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia ruchu gałek ocznych,
- zaniki pamięci,
- problemy z koncentracją,
- niezborność ruchów,
- zaburzenia snu.
Zalety i efekty zaprzestania picia
Nie ulega wątpliwości, że alkohol szkodzi zdrowiu. W przypadku osoby, która nadmiernie spożywa alkohol, nawet krótka przerwa w piciu może przynieść wiele korzyści. Badania potwierdzają, że rezygnacja ze spożywania napojów alkoholowych pozytywnie wpływa nie tylko na wątrobę, ale także na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i ogólne zdrowie oraz kondycję całego organizmu.
Pierwsze efekty zaprzestania picia można zauważyć już po kilku dniach. Należą do nich między innymi poprawa jakości snu, lepsza kondycja skóry, spadek masy ciała, a także polepszenie samopoczucia oraz poprawa pamięci i koncentracji.
Jak skutecznie złagodzić objawy towarzyszące odstawieniu alkoholu
Domowe sposoby na kaca są bardzo popularne, jednak nie zawsze okazują się skuteczne przy częstym i nadmiernym spożywaniu alkoholu. W przypadku silnego uzależnienia szczególnie ważne jest, aby leczenie odbywało się pod okiem specjalisty, a nie w domowym zaciszu, bo tylko w ten sposób może przynieść oczekiwane efekty. Aby skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy, które powodują zespoły abstynencyjne, warto skorzystać z odtrucia alkoholowego.
Detoks alkoholowy w leczeniu objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Detoks alkoholowy to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, którym okazjonalnie zdarzyło się wypić nadmierną ilość alkoholu, jak i osób, które chcą pokonać alkoholizm i wyjść z ciągu alkoholowego. Jest to najskuteczniejszy sposób na złagodzenie objawów zespołu odstawiennego, ponieważ dostarcza szereg substancji wspomagających regenerację oraz oczyszczenie organizmu. Niezbędne witaminy i minerały wprowadzane są dożylnie, dzięki czemu całkowicie wchłaniają się do organizmu i sprawiają, że pierwsze efekty można odczuć już w momencie podania.
Nasz Gabinet to specjalistyczna przychodnia leczenia uzależnień, która od kilkunastu lat z powodzeniem wykonuje odtrucie alkoholowe w swoich przychodniach na terenie całej Polski. Jednak to dopiero pierwszy krok to pokonania choroby alkoholowej. W ofercie Naszego Gabinetu dostępne jest kompleksowe leczenie alkoholizmu, na które, oprócz detoksu alkoholowego, składają się także zabieg z zastosowaniem wszywki alkoholowej esperal oraz indywidualne i rodzinne spotkania z psychoterapeutą. Esperal hamuje chęć spożywania napojów alkoholowych, z kolei sesje terapeutyczne pozwalają poznać i zrozumieć źródło problemu oraz odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
Nie bój się prosić o pomoc i zawalcz o swoje życie!