Padaczka to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się nawracającymi napadami drgawek. Dotyka ona około 1% światowej populacji. Padaczka bardzo często dotyczy też osób z zaawansowaną chorobą alkoholową. Po czym rozpoznać padaczkę alkoholową? Jakie są jej objawy? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
Czym jest padaczka alkoholowa
Padaczka alkoholowa (inaczej drgawkowe napady abstynencyjne) to schorzenie spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu, które przejawia się napadem drgawek. Może ujawnić się na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej, zwłaszcza w okresie przerwania ciągu alkoholowego, gdzie zespół abstynencyjny jest szczególnie nasilony. Drgawki mogą wystąpić od kilku godzin do tygodnia od momentu zaprzestania spożywania alkoholu.
Padaczka alkoholowa – przyczyny
Przyczyny padaczki alkoholowej mogą być różne. Padaczka alkoholowa może pojawić się wraz z chwilą spadku stężenia alkoholu we krwi. Występuje ona u 5-25 procent osób będących w zaawansowanym stadium alkoholizmu. Jakie jeszcze są jej przyczyny?
- nagłe odstawienie alkoholu,
- zaburzenie gospodarki elektrolitowej w organizmie,
- zmiany neurologiczne powstanie w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu,
- nadmierne nawodnienie mózgu,
- zaburzenia snu.
Padaczka alkoholowa może także pojawić się na skutek nadciśnienia lub niewydolności nerek. Należy też pamiętać, że wystąpienie padaczki zwiększa szansę pojawienia się ataków padaczkowych w przyszłość (jeśli nie przestaniemy spożywać alkoholu).
Do wystąpienia napadu padaczkowego może także przyczynić się przedawkowanie alkoholu. Wtedy drgawki zazwyczaj spowodowane np. zbyt niskim poziomem cukru we krwi.
Atak padaczki alkoholowej – najważniejsze informacje
- Stan padaczkowy uznawany jest za stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej,
- W większości przypadków padaczka alkoholowa może pojawić się już w ciągu kilku godzin od zaprzestania picia,
- Nieleczona padaczka alkoholowa bardzo często prowadzi do poważnych uszkodzeń mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci,
- Około 30% przypadków padaczki spowodowanych jest nagłym odstawieniem alkoholu, który był spożywany ciągle i w nadmiernych ilościach.
- Padaczka alkoholowa nie wymaga hospitalizacji.
Objawy padaczki alkoholowej
Podczas przebiegu padaczki alkoholowej charakterystycznym objawem jest niekontrolowany napad drgawek, który pojawia się po odstawieniu alkoholu. Padaczce bardzo często towarzyszy utrata przytomności. Dodatkowo można zaobserwować mimowolne skurcze w mięśniach w całym ciele. Niekiedy dochodzi także do mimowolnego wypróżnienia się, a także do przegryzienia języka.
Objawy wystąpienia ataku padaczki alkoholowej bardzo przypominają klasyczny napad epilepsji, jednak w tym wypadku nie zaobserwujemy żadnych sygnałów przepowiadających.
Jak rozpoznać padaczkę alkoholową?
W przebiegu padaczki alkoholowej występują:
- drżenie kończyn,
- skurcze mięśni,
- utrata przytomności,
- mimowolne wypróżnianie się,
- zimne poty,
- rozszerzenie źrenic,
- skoki ciśnienia,
- przyspieszona akcja serca.
Po jakim czasie od odstawienia alkoholu mogą wystąpić napady padaczkowe?
Objawy padaczki alkoholowej mogą wystąpić już po kilku godzinach od odstawienia alkoholu, co u alkoholików zachodzi najczęściej w okresie zespołu abstynencyjnego. Ryzyko wystąpienia padaczki jest aż trzy razy większe w przypadku osób uzależnionych od alkoholu niż w przypadku osób, które nigdy nie nadużywały alkoholu.
Nagłe zaprzestanie picia powoduje, że organizm doznaje swego rodzaj szoku. Dlatego osobom uzależnionym od alkoholu zaleca się, aby podjęły specjalistyczne leczenie i zgłosiły się na detoksykację organizmu pod nadzorem doświadczonych lekarzy.
Leczenie padaczki alkoholowej
Na pewno znasz powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Alkoholik, chcąc zapobiec napadom padaczkowym, powinien jak najszybciej poddać się kompleksowej terapii leczenia choroby alkoholowej. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wystąpienia padaczki oraz zapobiegnie pojawieniu się innych poważnych schorzeń, za które odpowiada nadmierne spożywanie alkoholu. Leczenie padaczki alkoholowej polega na oczyszczeniu organizmu i ograniczeniu spożywania alkoholu. W takim przypadku pierwszym krokiem jest detoks alkoholowy, który oczyści organizm z toksyn i złagodzi objawy zespołu odstawiennego. Drugi krok to wszywka alkoholowa, która ograniczy chęć spożywania alkoholu. Natomiast całość dopełni terapia z psychologiem, która pozwoli odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
Pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej
W przypadku wystąpienia napadu padaczkowego należy jak najprędzej przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Najważniejsze jest, aby zapewnić choremu bezpieczeństwo. W tym celu należy przede wszystkim ochronić jego głowę, ponieważ w tym momencie to właśnie ona jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju urazy i uszkodzenia w mózgu. W jaki sposób zabezpieczyć głowę? Należy objąć ją dłońmi i przytrzymać. Nie powinno się się podnosić głowy chorego do góry, tak samo jak nie powinno się układać pod nią poduszek czy innych miękkich przedmiotów.
Zazwyczaj drgawki alkoholowe ustępują po około 2-3 minutach, wtedy też pacjent, który stracił przytomność, odzyskuje ją. Kiedy drgawki miną należy ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej – to zapewni mu jeszcze większe bezpieczeństwo, na wypadek wystąpienia kolejnego napadu. Ważne jest, aby absolutnie nie podawać choremu nic do picia ani nic do jedzenia.
Co powinno Cię zaniepokoić? Kiedy następuje po sobie kilka napadów padaczkowych, a pomiędzy nimi chory nie odzyskał przytomności. Należy wtenczas jak najszybciej zawiadomić pomoc, gdyż jest to stan zagrożenia życia.