Na czym polega detoks i odtrucie alkoholowe?
Alkohol w swoim składzie zawiera szereg różnego rodzaju toksyn. Mogą one prowadzić do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, a także niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Pacjent, który dokonuje nagłego odstawienia alkoholu, w konsekwencji może narazić się na szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Są one odpowiedzią organizmu na głód biochemiczny. Rozwiązaniem takiej sytuacji może okazać się odtrucie alkoholowe.
Działanie detoksu alkoholowego
Detoks alkoholowy nie może być traktowany jako wyłączna metoda leczenia choroby alkoholowej. To element kompleksowego leczenia mający za zadanie oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz udzielenie pacjentowi pomocy, w bezpiecznym i komfortowym przejściu przez wszelkie dolegliwości mające związek z odstawieniem używki (zespół odstawienny to częsta przyczyna nawrotów i nieumiejętności przezwyciężenia nałogu).. Detoksykacja alkoholowa to zabieg, który przeprowadzić można nie tylko w stosunku do osób uzależnionych – choć jest to bardzo zalecane. Procedura może być również wykorzystana w przypadku pacjentów, u których zatrucie alkoholowe było jednorazowym incydentem.
Celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego, złagodzenie psychicznych lub fizycznych skutków abstynencji (zespołu abstynencyjnego), usunięcie toksyn z organizmu oraz uzupełnienie płynów.
Odtruwanie alkoholowe pozwala na dostarczanie do organizmu różnego rodzaju substancji oraz leków, których działanie ukierunkowane jest na łagodzenie objawów zespołu abstynenckiego. To przede wszystkim witaminy i minerały, takie jak potas, magnez lub witamina B1. Wykorzystywane są także elektrolity, służące nawodnieniu organizmu oraz leki uspokajające, nasenne i benzodiazepiny. Zabieg przeprowadzany jest pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego.
Dlaczego warto skorzystać z detoksu alkoholowego?
Nie ulega wątpliwości, że odtrucie alkoholowe niesie ze sobą wiele mierzalnych korzyści. Ważnym elementem jest jednak fakt, żeby procedurę przeprowadzać w wyspecjalizowanym gabinecie leczenia uzależnień. Tylko wówczas zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki.
Detoks alkoholowy dobrze wpływa zarówno na ciało, jak i psychikę pacjenta. Bardzo szybko odczuć można wiele pozytywnych efektów, do których zalicza się między innymi:
- polepszenie funkcjonowania organizmu,
- poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego,
- możliwość odzyskania kontroli nad własnym życiem.
U pacjentów znika szereg nieprzyjemnych objawów, do których zaliczyć można na przykład bóle głowy, osłabienie, drżenie rąk lub kołatanie serca. Zdecydowanej poprawie ulega także kondycja psychiczna. Znika nerwowość, nadpobudliwość lub bezsenność. Odtrucie alkoholowe pozwala znów cieszyć się pełnią życia.
Odtrucie alkoholowe jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej osoby, która zamierza w pełni oczyścić swój organizm z toksyn alkoholowych. Skorzystać mogą zatem zarówno alkoholicy, znajdujący na każdym etapie uzależnienia, jak i osoby, które spożyły dużą ilość alkoholu i potrzebują wsparcia w powrocie do równowagi.
Detoks i odtrucie alkoholowe na kaca
Odtrucie alkoholowe może stanowić bardzo skuteczną metodę leczenia kaca. Kacem nazywany jest potocznie syndromem dnia poprzedniego. Jest to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, pojawiających się w związku ze spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu
Wszystko to jest finalnym efektem odwodnienia, utraty elektrolitów, witamin i toksycznego działania alkoholu. Zastosowanie detoksu alkoholowego oferowanego przez nas m.in. we Wrocławiu jest znakomitym sposobem na oczyszczenie organizmu przez wypłukanie z niego resztek alkoholu i jego metabolitów. Dodatkowo detoks alkoholowy doskonale nawadnia i uzupełnia utracone elektrolity. Ogromną zaletą jest także fakt, że działanie kroplówki jest niemal natychmiastowe. Dzięki temu pacjent zyskuje możliwość szybkiego powrotu do swoich codziennych obowiązków.
O wskazaniach oraz przeciwwskazaniach do przeprowadzenia zabiegu powinien decydować specjalista.