Choroba alkoholowa ma to do siebie, że trudno określić, kiedy należy zacząć się martwić. Nie da się jednoznacznie określić jaka ilość spożywanego alkoholu oznacza uzależnienie. Nadchodzi jednak taki moment, kiedy nie da się dłużej biernie przyglądać, jak bliska nam osoba zmienia się pod wpływem alkoholu i rujnuje swoje życie.
Rozmowa z alkoholikiem z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych rozmów. Dotyczy to zarówno tematu picia alkoholu, jak i innych poważnych życiowych tematów. Zazwyczaj to właśnie za pomocą alkoholu rozwiązywane są wszystkie problemy życia codziennego, co powoduje, że przeprowadzenie konstruktywnej rozmowy bywa szczególnie utrudnione. Dowiedz się jak rozmawiać z osobą uzależnioną i w jaki sposób namówić ją na leczenie, aby na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Rozmowa z alkoholikiem o jego piciu
Osoba uzależniona zazwyczaj nie chce przyznać się do problemu z nadużywaniem alkoholu, tym samym wypierając go ze swojej świadomości. Próbuje ukrywać to zarówno przed samym sobą, jak i przed najbliższymi. Bardzo często zdarza się, że najbliższa rodzica ślepo wierzy osobie uzależnionej i biernie przygląda się postępującej chorobie, nie podejmując nawet próby rozmowy na ten temat. W innym przypadku zaś rodzina próbuje walczyć z chorobą alkoholową osoby uzależnionej, jednak zazwyczaj przypomina to walkę z wiatrakami. Osoba uzależniona nie zdaje sobie wówczas sprawy, że naraża nas na depresję, cierpienie, współuzależnienie i inne choroby.
Jak rozmawiać z alkoholikiem aby przestał pić
Nie sposób podać uniwersalną odpowiedź na pytanie o to, jak rozmawiać z alkoholikiem. Alkoholizm to niezwykle złożony problem, który silnie związany jest z osobą uzależnioną i sytuacją życiową, w której się znalazła. Rozmowa z alkoholikiem jest niezwykle trudna i wymaga sporych pokładów cierpliwości, gdyż bardzo często przypomina próbę rozmowy z kimś, kto nie jest w pełni świadomy. Podpowiadamy więc, w jaki rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu oraz możliwościach leczenia w celu odzyskania kontroli nad własnym życiem.
Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego problemie, którego nie widzi
Zachowaj spokój i nie pozwól wyprowadzić się z równowagi
Patrzenie na to, jak bliska nam osoba traci kontrolę nad swoim życiem i wpada w szpony alkoholizmu, jest wyjątkowo ciężkim przeżyciem. Sam alkoholik często wypiera swoje uzależnienie. Silne emocje i brak porozumienia potrafią bardzo wyprowadzić z równowagi, jednak do rozmowy z osobą uzależnioną zawsze należy podchodzić ze spokojem i opanowaniem. Trzeba mieć też na uwadze, że alkoholik jest wyjątkowo drażliwy i tak naprawdę nawet niepozorne rzeczy mogą mogą sprawiać, że będzie on rozdrażniony. Przeprowadź rozmowę ze spokojem i empatią.
Ważne rozmowy przeprowadzaj na trzeźwo
Rozmawianie z alkoholikiem będzie miało sens tylko wtedy, kiedy będzie on trzeźwy – w innym przypadku Twoje argumenty i starania nie będą nic warte, a spotkanie najprawdopodobniej skończy się awanturą. Należy mieć świadomość, że alkohol tak silnie zmienia świadomość, że taka rozmowa pod wpływem alkoholu nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów.
Powiedz o swoich emocjach i uczuciach
Nie bój się mówić o tym, co czujesz i co Cię boli. Rozmowa o emocjach to podstawa w podtrzymaniu kontaktu z uzależnionym. Określ jasno konsekwencje picia, które bezpośrednio wpływają na wasze życie. Rozmawiając o swoich emocjach, zwróć jednak uwagę na to, żeby unikać osądzania osoby uzależnionej.
Zaplanuj rozmowę
Zaplanowany przebieg rozmowy pozwoli Ci konsekwentnie dążyć do określonego celu, jakim jest przekonanie do podjęcia leczenia. Zaplanowanie całego dialogu pozwoli Ci uniknąć odejścia od najważniejszego dla Ciebie tematu.
Operuj wyłącznie faktami
Podczas rozmowy odwołuj się wyłącznie do konkretnych wydarzeniach, które miały miejsce. Podstawą jest więc szczera rozmowa opierająca się na faktach. W pamięci alkoholika niektóre wydarzenia mogły zostać zachowane inaczej, więc koniecznie podkreśl, że jest to Twoja perspektywa. Zwróć też uwagę na to, jak wiele się zmieniło i jaki to może mieć wpływ na przyszłość.
Dlaczego alkoholik nie widzi problemu
Alkoholizm zmienia sposób widzenia siebie oraz interpretacji swoich zachowań i różnego rodzaju sytuacji. Nie dostrzega on swojego problemu lub całkowicie go bagatelizuje, a każdą próbę udowodnienia jej, że nie panuje nad ilością i częstotliwością wypijanego alkoholu, odbiera jako wyolbrzymianie i atak. Mechanizmy te działają niezależnie od człowieka, przez co znacznie utrudniają mu funkcjonowanie.
Rozmowy z alkoholikiem – jak rozmawiać z alkoholikiem, aby namówić go na leczenie
Nie da się na siłę przekonać alkoholika do leczenia, jeśli sam nie będzie świadomy tego, że jest uzależniony. Alkoholik powinien na własnej skórze odczuć konsekwencje związane z nadużywaniem alkoholu i być w pełni odpowiedzialny za swoje czyny. Zanim podejmiesz kroki dotyczące przymusowego leczenia albo ubezwłasnowolnienia alkoholika, daj mu najpierw szansę na samodzielne i dobrowolne podjęciu decyzji o leczeniu. Pamiętaj, terapia ma sens jedynie wtedy, kiedy alkoholik zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i sam chce podjąć leczenie w celu pokonania uzależnienia.