define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); Czerwona twarz po alkoholu – jak zapobiec lub leczyć? Sprawdź

Czerwona twarz po alkoholu

Zaczerwienienie twarzy to skutek picia alkoholu, który dotyczy sporej grupy osób sięgających po substancje alkoholowe. Nie bez powodu więc wiele osób twierdzi, że alkoholika można poznać właśnie po wyglądzie jego twarzy.

Powiedz STOP alkoholowi! Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc.

Czerwona twarz podczas picia – co się dzieje w organizmie?

Zaczerwienienie na twarzy podczas spożywania substancji alkoholowych oznacza wysoką wrażliwości na alkohol lub nawet jego nietolerancję. Wyjątkami są osoby, u których czerwone plamy na twarzy spowodowane są braniem określonych leków. Odczuwalne na policzkach „uderzenia gorąca” i towarzyszące temu czerwone plamy zazwyczaj świadczą o tym, że organizm danej osoby jest genetycznie obciążony wadą, w wyniku której aldehyd octowy nie ulga rozłożeniu, tylko odkłada się w organizmie w postaci toksyn. Oprócz zaczerwienienia skóry można również doświadczyć przyśpieszonego bicia serca, uciążliwego bólu głowy, nudności czy wymiotów.

Dlaczego twarz po alkoholu robi się czerwona

Przyczyn powstawania czerwonych plam na twarzy po spożyciu alkoholu jest kilka. Najczęstszą przyczyną pojawienia się czerwonych plam na twarzy po wypiciu alkoholu, jest rozrzedzenie krwi. Obniżenie gęstości krwi przejawia się w postaci przekrwionej skóry.

Jednym z objawów pojawienia się czerwonych plam na twarzy jest również nagłe podwyższenie ciśnienia tętniczego, a następnie jego obniżenie bezpośrednio po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Czerwone plamy na twarzy oraz opuchlizna to także wynik nagromadzonych w organizmie substancji toksycznych (między innymi aldehydu octowego). W przypadku osób, które mają problemy z przetworzeniem aldehydu octowego może zacząć odkładać się w organizmie. Wtenczas zaczerwienienie twarzy spowodowane jest wadliwym działaniem genu dehydrogenazy aldehydowej 2 (ALDH2). ALDH2 to enzym występujący w organizmie, który odpowiedzialny jest za rozkładanie substancji zawartych w produktach alkoholowych – chodzi tutaj przede wszystkim o aldehyd octowy. Niedobór tego enzymu powoduje gromadzenie się większej ilości aldehydu octowego w organizmie, co może przyczyniać się do nietolerancji alkoholu.

Na czerwone ślady na skórze wpływ ma także osłabienie naczyń krwionośnych, które spowodowane jest nadmiernym piciem. Naczynia krwionośne powiększają się, przez co stają się coraz bardziej widoczne pod skórą i bardzo często pękają, tworząc podskórne wylewy krwi. Najczęściej tego typu zaczerwienienia można zaobserwować w okolicy nosa osoby uzależnionej. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w okolicy ust i nosa każdego człowieka znajduje się bogata sieć naczyń krwionośnych.

Niska tolerancja na alkohol ściśle wiąże się również z wysokim ciśnieniem, a to z kolei może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego. Badania wykazują, że ryzyko problemów sercowo-naczyniowych wzrasta jeszcze bardziej, kiedy pije się już około czterech mocnych drinków tygodniowo.

alkohol to Twój problem skorzystaj z pomocy lekarza

Jak leczyć zaczerwienioną twarz po wypiciu alkoholu

Zmiany powstałe na skórze na skutek picia alkoholu to nie tylko rumień. Mogą one również przybierać potrać tzw. pajączków. Najlepszym sposobem na leczenie każdego rodzaju zaczerwienienia jest ograniczenie spożywania alkoholu. Jednak kiedy czerwone plamy już pojawiły się na naszej twarzy, skutecznym i najczęściej wybieranym sposobem na ich pozbycie się jest detoks alkoholowy.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że nadmiar spożywanego alkoholu jest przyczyną wielu innych poważnych i niebezpiecznych schorzeń, a nieleczony alkoholizm prowadzi nawet do śmierci. Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu ma odzwierciedlenie w całym naszym organizmie, a najprędzej rozpoznamy go po twarzy, która jest zaczerwieniona, opuchnięta i postarzała. Niestety po wielu latach nadmiernego spożywania alkoholu niektóre zmiany powstałe na twarzy są już nieodwracalne, nawet kiedy całkowicie zrezygnujemy z alkoholu.

czerwony rumień po piciu

Czerwona twarz po alkoholu – jak temu zapobiec

Aby zapobiec zaczerwienieniu pojawiającego się na twarzy po alkoholu, najlepiej całkiem z niego zrezygnować. W przypadku alkoholika będzie to niezwykle trudne, jednak nie jest niemożliwe. Pokonanie nałogu alkoholowego wymusza na pacjencie solidnej pracy nad samym sobą oraz ogromnej cierpliwości i silnej woli. W przypadku silnego uzależnienia od alkoholu domowe sposoby na to, jak przestać pić mogą okazać się niewystarczające. Wtedy z pomocą przychodzi ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu, który dzięki zastosowaniu kompleksowej terapii przyczynia się do całkowitego pokonania choroby alkoholowej. Specjaliści ustalą indywidualny plan Twojego leczenia, który będzie dopasowany do Ciebie i stopnia zaawansowania Twojej choroby.

Poddanie się kompleksowej terapii zwiększa Twoje szanse na skuteczne pokonanie uzależnienia od alkoholu. Leczenie zazwyczaj składa się z trzech etapów. Pierwszy etap to detoksykacja organizmu, która polega na odtruciu i oczyszczeniu z toksyn. Następnie przeprowadzony zostaje zabieg wszycia esperalu – wszywki alkoholowej, która swoim działanie zniechęca pacjenta do sięgnięcia po nawet najmniejszą porcję alkoholu. Równocześnie prowadzona jest także terapia psychologiczna dla chorego oraz jego najbliższych.

czerwona twarz po piciu

Powiedz STOP alkoholowi! Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc.

Zobacz także

Jak przestać pić alkohol?

Jak rozmawiać z alkoholikiem

Cennik

Leczenie uzależnień

Krok 1

Detoks alkoholowy 3h/6h/12h/Max

od 650 zł

Pomoc w odstawieniu alkoholu.

Kup detoks

Dlaczego warto?

 • Pomoc w odstawieniu
 • Przerwanie ciągu alkoholowego
 • Likwidacja objawów odstawiennych
 • Wyrównanie elektrolitów
 • Wypłukanie toksyn
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 2

Konsultacja z lekarzem/psychiatrą ONLINE / e-recepta

od 250 zł*

Konsultacja lekarska / psychiatryczna.

Kup e-konsultację

Dlaczego warto?

 • Konsultacja lekarska
 • Konsultacja psychiatryczna
 • Indywidualne podejście
 • Prywatność
 • Pełna dyskrecja
 • Doświadczenie
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 3

Wszywka alkoholowa standard / vip / exclusive


od 479 zł*

Farmakoterapia / e-recepta. Uniemożliwienie spożywania alkoholu.

Kup farmakoterapię

Dlaczego warto?

 • Konsultacja chirurgiczna
 • Kwalifikacja do zabiegu
 • Indywidualnie dobrany lek
 • Wysoka skuteczność
 • Pomoc w problemie
 • E-recepta od 99 zł*
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 4

Terapia psychologiczna ONLINE

od 139 zł*

Indywidualne/grupowe sesje psychoterapii uzależnień.

Kup psychoterapię

Dlaczego warto?

 • Profesjonalna sesja terapeutyczna
 • Gwarancja dyskrecji
 • Kompleksowa diagnoza
 • Wsparcie
 • Indywidualny plan terapii
 • Wysoka skuteczność
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej