Nie trzeba bardzo się natrudzić, żeby wpaść w nałóg alkoholowy. Stresująca praca, nadmiar obowiązków, problemy w domu – powodów jest wiele. Alkohol sam w sobie nie jest uznawany za coś złego, w związku z tym zazwyczaj towarzyszy nam na spotkaniach z rodziną czy znajomymi. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie potrafimy go sobie odmówić i nie wiemy, kiedy powiedzieć „dosyć”. O ile osoby w pełni zdrowe nie mają problemu odmówić sobie picia alkoholu, to w przypadku osoby uzależnionej zaprzestanie picia jest to niezwykle trudne.
Uzależnienie od alkoholu nie wybiera tylko biednych i bezdomnych – może dopaść każdego bez względu na płeć czy status społeczny.
Jak przestać pić? Czy pokonanie choroby alkoholowej bez odpowiedniej terapii jest możliwe? Dlaczego domowe metody nie zawsze okazują się skuteczne?
Jak przestać pić – domowe sposoby na przestanie picia alkoholu
Zakłada się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, która może uaktywnić się w każdej chwili. Jakie są wiec domowe sposoby na to, żeby przestać pić alkohol?
W pierwszej kolejności należy zacząć od zmiany nawyków i trybu życia. Znajdź zajęcie, które pochłonie Twój wolny czas. Zacznij robić to, co lubisz najbardziej albo odnajdź swoje pasje. Kiedy pochłoną Cię nowe zajęcia, Twoje myśli będą mniej uciekać w stronę alkoholu i chęci sięgnięcia po kieliszek. W zachowaniu abstynencji pomoże także rezygnacja z alkoholowego towarzystwa, szczególnie jeśli nie szanuje ono Twojej decyzji o pozostaniu w trzeźwości. Niektórzy twierdzą, że pozytywne działanie w walce z nałogiem mają także niektóre rodzaje ziół. Doskonale sprawdzą się tutaj zioła kudzu, liście czystka, bukwica lekarska czy ziele dziurawca, które działają uspokajająco oraz wspomagają proces detoksykacji organizmu.
Detoks alkoholowy domowym sposobem – dlaczego się nie uda?
Choroba alkoholowa to nie przelewki. Zmiana nawyków i towarzystwa oraz znalezienie sposobu na zajęcie sobie wolnego czasu to ważne aspekty leczenia, jednak niewystarczające w przypadku zaawansowanego uzależnienia od alkoholu.
W pierwszej kolejności alkoholik musi zdać sobie sprawę ze swojego nałogu, a następnie doprowadzić swój organizm do całkowitej trzeźwości i nauczyć się mierzyć się z problemami, które wywołują chęć sięgnięcia po alkohol, co bardzo często jest możliwe dopiero po sesji psychoterapeutycznej. Dopiero wtedy można wspomóc walkę z uzależnieniem za pomocą domowych sposobów, które pozwolą nam trwać w abstynencji.
Aby przestać pić i pokonać alkoholizm należy całkowicie odstawić alkohol. Czasami silna wola to nie wszystko. W przypadku wysoko zaawansowanych uzależnień nagłe i całkowite odstawienie alkoholu może wiązać się z niebezpiecznymi reakcjami ze strony alkoholika zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Niepohamowana związana z piciem alkoholu może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia alkoholika i osób, z którymi mieszka. Dlatego na tym etapie szczególnie ważne jest, aby leczenie uzależnienia odbywało się pod okiem specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak postępować z alkoholikiem w kryzysowych sytuacjach.
Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii
Choroba alkoholowa bardzo często powoduje nieodwracalne zaburzenia zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej, tym samym rujnując im życie. Co więcej, obciąża nie tylko samego uzależnionego, ale także osób z jego najbliższego otoczenia. Kompleksowa terapia leczenia alkoholizmu to klucz do wyjścia z nałogu. Oznacza to, że najskuteczniejszym sposobem pokonaniu alkoholizmu jest połączenie terapii psychoterapeutycznej z farmakologią i specjalistycznymi zabiegami, jak detoks alkoholowy czy implantacja wszywki alkoholowej (esperal).
Terapia leczenia uzależnień – dołącz do anonimowych alkoholików i zacznij cieszyć się życiem
Zaufaj specjalistom i powiedz STOP alkoholowi. Postaw na kompleksowe leczenie alkoholizmu w prywatnej klinice. Cel, jaki przyświeca ośrodkom walki z alkoholizmem to komfortowa terapia i skutecznie leczenie. W związku z tym, decydując się na ośrodek leczenia, masz pewność, że trafisz pod opiekę najlepszych specjalistów.