Alkohol jest obecnie jedną z najbardziej szkodliwych i najczęściej stosowanych używek. Jego nadmierne spożywanie jest niebezpieczne dla zdrowia i negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Z kolei cukrzyca alkoholowa to rodzaj cukrzycy spowodowany nadmiernym piciem. Dowiedz się więcej na jej temat i dlaczego należy zachować szczególną ostrożność!
Czym jest cukrzyca alkoholowa
Cukrzyca to zespół chorób metabolicznych, które prowadzą do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. W przypadku cukrzycy alkoholowej powoduje ją nadmierna konsumpcja alkoholu. Rozróżniamy dwa typy cukrzycy – cukrzycę I i II typu.
W przypadku cukrzycy I typu wydzielanie insuliny jest zbyt niskie, przez co glukoza nie jest w stanie dotrzeć do mięśni. Odkłada się za to we krwi. Prawidłowo pracująca insulina pobudza komórki do pobierania cukru z krwi.
W przypadku cukrzycy II typu, komórki organizmu wykazują odporność na działanie insuliny. Dzieje się tak na skutek tego, że organizm próbuje sam radzić sobie z insuliną, która jest wydzielana przez trzustkę w nadmiernej ilości.
Nadmierne spożycie alkoholu bardzo często skutkuje wystąpieniem cukrzycy alkoholowej. Osoby, które cierpią na cukrzycę, powinny być szczególnie ostrożne podczas spożywania alkoholu. Co prawda niewielkie spożycie napojów procentowych obniża poziom glukozy we krwi, jednak wraz ze wzrostem spożywanego alkoholu, rośnie także ryzyko wystąpienia hipoglikemii, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a także i życia diabetyka. Co więcej, mało kto wie, że alkohol wpływa także na syntezę cukru w wątrobie oraz hamuje procesy przemiany kwasów tłuszczowych. Przez to hipoglikemia spowodowana przez nadmiernie picie alkoholu jest bardzo trudna do wyleczenia.
Objawy cukrzycy alkoholowej
Wpływ alkoholu na organizm chorego zależny jest od ilości oraz częstotliwości spożywania alkoholu. Kiedy spożywany jest w niewielkich ilościach, obniża poziom cukru we krwi, ale jednocześnie zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, przez co trzustka zaczyna produkować ją w zwiększonej ilości. Co ciekawe, niewielkie spożycie napojów procentowych ogranicza ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego. Niemniej jednak alkohol jest bardzo kaloryczny, przez co stanowi krótką drogę do otyłości (szczególnie brzusznej) i chorób sercowo naczyniowych. To o czym należy pamiętać w pierwszej kolejności to ostrożność i umiar przy spożyciu alkoholu. Jest to szczególnie istotne w przypadku diabetyków, ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do hipoglikemii (spadku glukozy we krwi ponad normę). To z kolei stanowi zagrożenie dla życia i prowadzi do utraty przytomności lub śpiączki cukrzycowej. W ten sposób doprowadzimy też do pogłębienia się cukrzycy. Jednak to nie jedyny negatywny wpływ alkoholu na nasz organizm. Alkohol zaburza także prawidłową pracę wątroby i trzustki oraz hamuje pracę kwasów tłuszczowych.
Do objawów cukrzycy alkoholowej zaliczamy: senność, utratę masy ciała, drażliwość, apatię, wzmożone pragnienie.
Jak rozwija się cukrzyca alkoholowa
Cukrzyca alkoholowa to schorzenie, które rozwija się na skutek nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu. Może prowadzić do cukrzycowej kwasicy ketonowej, która stanowi poważne zagrożenie dla życia, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Alkoholowa kwasica ketonowa występuje, gdy we krwi pojawia się wysoki poziom kwasów, które powstają w wyniku metabolizmu tłuszczów i odwodnienia. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach prowadzi także do uszkodzenia wątroby i trzustki (uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za uwalnianie insuliny), co również może skutkować rozwojem cukrzycy. Te dwa narządy szczególnie narażone są na szkodliwe działanie toksyn zawartych w alkoholu.
Leczenie cukrzycy alkoholowej
W celu leczenia cukrzycy alkoholowej osoby cierpiące na alkoholizm powinny całkowicie wyeliminować alkohol. Oczywiście w konsultacji z lekarzem można sięgnąć po właściwe leki, które mają działanie obniżające glikemię, jednak okazuje się, że zaskakująco dobre rezultaty przynosi również zmiana nawyków żywieniowych i zastosowanie właściwej diety. Aby odpowiednio zdiagnozować cukrzycę, należy skontaktować się z lekarzem diabetologiem, który dostosuje nam odpowiedni sposób leczenia. Trzeba mieć na uwadze, że nieleczona cukrzyca jest przyczyną poważnych powikłań dotyczących zarówno układu krwionośnego i nerwowego, jak i narządu wzroku. W przypadku problemów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Piwo a cukrzyca – czym jest kwasica ketonowa?
Alkohol, a w szczególności piwo, posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny. Dieta diabetyka wyklucza spożywanie produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Spożycie piwa skutkuje więc nagłym i wysokim skokiem stężenia glukozy w organizmie, co prowadzi do hiperglikemii. Po nagłym skoku glukozy zazwyczaj pojawia się gwałtowny spadek, który z kolei prowadzi do hipoglikemii. Tak nagłe i silne wahania stężenia glukozy w organizmie stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia osoby cierpiącej na cukrzycę.
W przypadku połączenia piwa z cukrzycą bardzo często dochodzi też do kwasicy ketonowej. Wynika ona z niedoboru jednego z głównych hormonów, który odpowiada za poprawne stężenie glukozy – insuliny. Po czym rozpoznać kwasicę ketonową? Najczęściej pojawiają się nudności i wymioty, złe samopoczucie, bóle brzucha. Niestety objawy te często są bagatelizowane, ponieważ łatwo można pomylić je nadmiernym spożyciem alkoholu, czyli kacem. Kiedy dojdzie do zakwaszenia organizmu, konieczna jest pomoc medyczna w celu wyrównania najważniejszych wskaźników metabolicznych.