Ciąg alkoholowy

Choroba alkoholowa to podstępny nałóg, który potrafi zmienić całe życie osoby uzależnionej i otoczenia, w którym przebywa (nawet jeśli jest przerywany okresami abstynencji). Może pogorszyć zdrowie uzależnionego – wprowadzić nieodwracalne zmiany i doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Nierzadko bywa źródłem problemów z najbliższymi, zwłaszcza wtedy, gdy picie alkoholu nie zdarza się raz na miesiąc, a powtarza się notorycznie – nawet codziennie. Człowiek uzależniony nie może wtedy zapewnić swojej rodzinie poczucia bezpieczeństwa, a alkohol staje się dla niego priorytetem. Czym jest ciąg alkoholowy? Ile trwa cug alkoholowy? W jaki sposób przerwać cug alkoholowy?

Czym jest cug alkoholowy?

Ciąg alkoholowy tłumaczy się jako stan odurzenia alkoholem dłużej niż 2 dni. To właśnie nazywamy ciągiem alkoholowym. Taki okres picia jest charakterystyczny dla chronicznej fazy choroby alkoholowej.

Nałóg alkoholowy w każdym przypadku może wyglądać inaczej i może objawiać się w inny sposób. Ciąg alkoholowy przebiega w sposób indywidualny i u każdego człowieka może rozwijać się w innym tempie. Nie da się jednoznacznie określić tego, jak długo trwa ciąg alkoholowy. Jest jednak pewna zasada, którą można zauważyć – w początkowej fazie alkohol wypijany jest skokowo. Natomiast z czasem człowiek wpada w otępienie alkoholowe i nie jest w stanie nad sobą zapanować.

Choroba alkoholowa dzieli się na cztery fazy:

 • faza początkowa,
 • faza ostrzegawcza,
 • faza krytyczna,
 • faza chroniczna.

W przypadku ciągu alkoholowego mówi się, że występuje on w fazie chronicznej, mimo że może pojawić się już w fazie ostrzegawczej.

Alkoholicy czują ciągłą potrzebę picia, a często nieprzerwanie nadużywają alkoholu, ponieważ boją się niemiłych dolegliwości, które niesie za sobą objawy zespołu abstynencyjnego. Zazwyczaj nie są również świadomi długotrwałych skutków choroby alkoholowej jak na przykład nadciśnienie tętnicze czy uszkodzenia mózgu.

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – kac

Kac to jeden ze skutków zatrucia alkoholowego i nagłego zaprzestania picia. Oprócz uporczywego bólu głowy, mdłości, kołatania serca czy złego samopoczucia człowiekowi doskwiera też suchość w ustach. Dlaczego organizm w taki sposób reaguje na obecność alkoholu? Przyczyna jest prosta – musi pozbyć się toksycznych substancji, które przyjął poprzedniego dnia. Nie jest to łatwe, ponieważ przez oddech, pot i mocz wydostaje się tylko niewielka część spożytego alkoholu. Całą resztę organizm musi strawić, co trwa nawet do kilkunastu godzin i powoduje złe samopoczucie.

Alkoholika charakteryzuje to, że nie dopuszcza on do kaca i wytrzeźwienia z obawy przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. To z kolei doprowadza do braku kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Mimo że kac jest nieprzyjemny w skutkach, to nie tego człowiek powinien obawiać się najbardziej – bóle głowy można przecież zwalczyć w warunkach domowych. Permanentny stan nietrzeźwości prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka, z których bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Skutki ciągu alkoholowego

Alkohol spożywany do utraty świadomości zawsze sieje spustoszenie w całym organizmie. Powinno się pamiętać o tym, że długotrwałe picie alkoholu jest sposobem, by wpaść w ciągi alkoholowe. Objawy ciągu alkoholowego są dużo groźniejsze niż kilkudniowe złe samopoczucie związane z kacem. Niestety alkoholicy nie zdają sobie sprawy z tego, że alkohol stanowi realne zagrożenie dla ich życia. Choroba alkoholowa jest źródłem licznych uszkodzeń w organizmie i prowadzi do niewydolności wielonarządowej, które są trudne do wyleczenia, a są to:

 • zmiany w układzie pokarmowym,
 • problemy z pamięcią,
 • uszkodzenie mózgu,
 • choroby układu krążenia (mogące prowadzić do nadciśnienia tętniczego),
 • stany zapalne żołądka (przykładowo refluks żołądkowo przełykowy),
 • marskość wątroby,
 • uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. zaburzeń rytmu pracy serca (nawet kardiomiopatii alkoholowej),
 • dolegliwości psychiczne: halucynacje, omamy, psychozy.

Zwidy po alkoholu, czyli halucynacje alkoholowe

Permanentny stan upojenia alkoholowego może powodować omamy wzrokowe. Są to halucynacje, urojenia albo iluzje. Zwidy po alkoholu należą do stanów psychotycznych i wymagają specjalistycznego leczenia.

Jest wiele rodzajów halucynacji alkoholowych, które diagnozuje specjalista, natomiast warto mieć na uwadze, że takie stany mogą nawet przypominać zaburzenia schizofreniczne. Psychozy alkoholowe trwają zazwyczaj około 1 tygodnia, a do objawów należą:

 • stany lękowe,
 • utraty przytomności,
 • zaburzenia snu,
 • obniżenie nastroju,
 • drżenie ciała,
 • zaburzenia świadomości,
 • wspomniane już omamy i urojenia.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Cug alkoholowy można przerwać dzięki farmakologii. Leczenie jest procesem długotrwałym, natomiast najważniejsze jest to, by alkoholik przestać pić. Odstawienie alkoholu jest tutaj kluczowe, a przerwanie ciągu alkoholowego jest pierwszym krokiem do leczenia uzależnienia od alkoholu. Aby przerwać ciąg alkoholowy, ogromnie ważne jest także wsparcie bliskich – rodziny powinny wspierać osoby uzależnione w chorobie alkoholowej.

Pomoc osobie uzależnionej w przychodni leczenia uzależnień Nasz Gabinet

Alkoholik potrzebuje pomocy – nie tylko dobrej placówki leczenia uzależnień, ale także wsparcia drugiej osoby. Ważne, żeby nie namawiać do leczenia osoby, która aktualnie jest pod wpływem alkoholu, bo może spowodować to jedynie niepotrzebną awanturę. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że nawet chwila zwątpienia może spowodować powrót do uzależnienia.

W przychodni terapii uzależnień Nasz Gabinet pomoc otrzyma każda osoba uzależniona. Nie potrafisz utrzymać kontroli nad piciem? Nie potrafisz poradzić sobie z cugiem alkoholowym?

Zobacz także

fazy alkoholizmu

Fazy alkoholizmu

Przymusowe leczenie alkoholika

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej