Jak alkohol wpływa na nasz sen i czym jest bezsenność po alkoholu?
Bezsenność po alkoholu stanowi jeden z najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych u osób spożywających alkohol. Alkohol znany jest z tego, że wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do zaburzeń snu, w tym bezsenności.
Sen, jak wiemy, składa się z różnych faz – od lekkiego snu do całkowicie głębokiego sen wolnofalowego, zwanego także fazą NREM, i sennego stanu o nazwie REM, kiedy to miewamy marzenia senne. Alkohol jest w stanie zaburzyć naturalne cykle tych faz, co prowadzi do zmniejszonej jakości snu, a w rezultacie do bezsenności.
Alkohol a zaburzenia snu – jak duży jest ten problem?
Problem zaburzeń snu jest niezmiernie ważny, zwłaszcza dla osób zmagających się z nałogiem alkoholowym. Zgodnie z różnymi badaniami, nawet 70-80% alkoholików cierpi na problemy związane z zaśnięciem i utrzymaniem snu.
Fakt, iż alkohol wydaje się ułatwiać zasypianie, jest mylący. Jest to prawda, że początkowo alkohol pomaga zasnąć, jednak po paru godzinach, kiedy poziom alkoholu we krwi zaczyna spadać, osoba może budzić się wielokrotnie w nocy, nie będąc w stanie ponownie zasnąć. Alkohol wpływa na sen w ten sposób, że skraca najważniejszą z faz snu – fazę REM.
Co to jest bezsenność po odstawieniu alkoholu?
Bezsenność po odstawieniu alkoholu, znanym również jako zespół abstynencyjny, to często spotykane zjawisko wśród osób uzależnionych od alkoholu, które zdecydowały się na pełną abstynencję. Niestety, dla wielu z nich bezsenność jest jednym z najtrudniejszych symptomów do opanowania. Bezsenność po wypiciu alkoholu może trwać kilka tygodni, nawet po całkowitym odstawieniu alkoholu.
Jak radzić sobie z bezsennością po alkoholu?
Pierwszym krokiem w leczeniu bezsenności po alkoholu jest pełne zrozumienie, w jaki sposób alkohol zaburza naturalne procesy snu. Następnie, najlepszym sposobem na poprawę jakości snu jest zaprzestanie spożywania alkoholu przed snem, a najlepiej całkowite wyeliminowanie go z diety.
W niektórych przypadkach, szczególnie przy długotrwałym nałogu alkoholowym, pomocne może być skorzystanie z różnych technik terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna lub medytacja. W przypadku osób długotrwałe stosujących alkohol, warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą.
Choroby alkoholowe a zaburzenia snu
Osoby uzależnione od alkoholu są szczególnie narażone na problemy ze snem. Już jedno spożycie alkoholu może powodować bezsenność, a długotrwałe picie alkoholu może prowadzić do poważnych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg czy chroniczna bezsenność. Chronione zaburzenia snu mogą z kolei prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Alkohol wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, który po spożyciu alkoholu musi przekształcić etanol w aldehyd octowy. Jest to proces wymagający dodatkowych sił, które we śnie powinny być wykorzystane na regenerację organizmu.
Podsumowując, alkohol wpływa negatywnie na nasz sen, prowadząc nawet do poważnych zaburzeń snu i problemów zdrowotnych. Dlatego warto zdecydować się na zdrowsze rozwiązania, jak choćby unikanie alkoholu na parę godzin przed snem, prowadzenie aktywnego trybu życia czy utrzymanie odpowiedniej diety.