Alkohol nie ma sumienia dla ludzkiego organizmu. Spożywany w nadmiernych ilościach prowadzi do poważnych i trwałych uszkodzeń. Etanol stanowi także śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Jaka jest śmiertelna dawka alkoholu? Czy dla każdego jest taka sama? W jaki sposób organizm reaguje na zatrucie alkoholem?
Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi
Zakłada się, że śmiertelna dawka alkoholu to 8 gramów czystego alkoholu przypadające na 1 kilogram masy ciała. W teorii specjaliści szacują, że 4-5 promili to stężenie alkoholu we krwi, które prowadzi do śmierci. Nie jest to jednak sztywna proporcja, która w przypadku każdej osoby przynosi taki sam skutek. Doświadczenie pokazuje, że nawet stężenie powyżej 5 promili nie kończy się śmiercią, a są też przypadki, gdzie niewielkie stężenie etanolu we krwi doprowadziło do tragedii. Tak naprawdę każda ilość spożytego alkoholu stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego organizmu.
Od czego zależy śmiertelna dawka alkoholu
Śmiertelna dawka alkoholu uzależniona jest od wielu czynników:
- nietolerancji alkoholu,
- przystosowania organizmu do picia,
- poziomu odporności organizmu na zatrucia,
- kondycji fizycznej,
- spożytych posiłków w ciągu dnia,
- stanu zdrowia i przyjmowanych leków,
- częstotliwości spożywania alkoholu,
- wagi,
- uwarunkowań genetycznych.
W przypadku osób, które regularnie spożywają alkohol lub wpadli w nałóg alkoholowy, tolerancja na etanol jest wyższa.
Objawy zatrucia alkoholowego
Zespół objawów zatrucia alkoholem zależy od stopnia zatrucia. Im wyższy stopień, tym objawy są poważniejsze. Wraz ze wzrostem stopnia zatrucia rośnie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.
W zależności od stężenia alkoholu we krwi wyróżniamy różne etapy zatrucia alkoholem:
- 0,3 promila – rozproszenie uwagi, maleje koncentracja,
- 0,8 promila – polepszenie samopoczucia, nadpobudliwość, problem z zachowaniem równowagi, problem z koordynacją ruchową, obniżenie krytycyzmu, opóźnienie czasu reakcji, zwiększa się odwaga i maleje spostrzegawczość oraz samokrytyka,
- 1,5 promila – zaburzenia równowagi, zaburzenie racjonalnego myślenia, brak orientacji w czasie, agresja i większa skłonność do awantur, jeszcze bardziej wydłuża się czas reakcji,
- 2 promile – problem z wysławianiem się, senność, brak samokontroli, zaburzenia poruszania się.
- 3 promile – zamroczenie alkoholowe, mogą pojawić się zaburzenia krążeniowo-oddechowe, utrata kontroli nad swoim zachowaniem,
- 4 promile i więcej – zatrucie organizmu, senność, śpiączka alkoholowa, spowolnienie pracy serca, porażenie ośrodka oddechowego.
Co w sytuacji, kiedy dojdzie do poważnego zatrucia alkoholem?
Osobę, u której doszło do zatrucia alkoholem, należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, a następnie zadzwonić na pogotowie. W przypadku zatrucia alkoholem bardzo często występują wymioty, które mogą prowadzić do zachłyśnięcia się czy nawet uduszenia, dlatego bardzo ważne jest, aby ciągle kontrolować taką osobę.
Po przewiezieniu do szpitala pacjent zostaje odpowiednio nawodniony oraz otrzymuje kroplówki, które uzupełniają wypłukane przez alkohol elektrolity i witaminy. W krytycznych przypadkach konieczne jest podłączenie pacjenta do respiratora.
Skutki picia alkoholu
Nadmierne spożywanie alkoholu ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. O ile organizm człowieka bez większego problemu poradzi sobie ze skutkami nocnej libacji czy z umiarkowanym spożywaniem napojów alkoholowych, to w przypadku długotrwałego i nadmiernego picia nie jest on w stanie nadążyć z regeneracją, co stopniowo odbija się na zdrowiu alkoholika.
Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, mdłości, kołatanie serca, suchość w ustach i ogólne zmęczenie. Skutki nadmiernego spożywania etanolu mają jednak też długotrwałe konsekwencje. Zalicza się do nich choroby przewlekłe, które występują w wyniku krążenia w krwiobiegu toksycznych substancji.
Osoby ciągle będące w stanie nietrzeźwości cierpią na biegunki, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby przyzębia, zaburzenia potencji. To jednak nie wszystko, nadmierne spożywanie alkoholu powoduje marskość wątroby, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, impotencję, uszkodzenie mięśnia sercowego, a także sprzyja rozwojowi nowotworów.
Alkoholizm sieje spustoszenie zarówno w organizmie osoby uzależnionej, jak i w jego psychice – oznacza to, że każda dawka alkoholu jest niebezpieczna. Zdarza się, że osoby z problemem alkoholowym cierpią na depresję, padaczkę alkoholową, zaburzenia psychiczne.
Nałogowi alkoholicy mają również ogromny problem z odnalezieniem się w rzeczywistości i prawidłowym funkcjonowaniem w niej. Choroba alkoholowa niszczy nie tylko zdrowie, ale także zaburza życie rodzinne. To z kolei prowadzi do trudności w kontaktach międzyludzkich oraz kłopotów finansowych.
Choroba alkoholowa – kiedy alkohol zabija?
Alkoholizm to choroba, która w większości przypadków rozwija się niezauważalnie. O ile zazwyczaj z samego początku nic nie wskazuje na uzależnienie, to szybko okazuje się, że na samodzielną walkę z nałogiem jest już za późno. Należy być ostrożnym, ponieważ alkohol może zabijać bez względu na to, w jakiej ilości jest spożyty.
Jak postępować w przypadku nadmiernego picia?
Aby uniknąć negatywnych skutków nadmiernego spożywania alkoholu, należy podjąć leczenie. W tym celu najlepiej jest zgłosić się do specjalistycznej poradni leczenia uzależnień. Sieć przychodni Nasz Gabinet oferuje kompleksowe podejście do choroby alkoholowej oraz pomoc w pokonaniu nałogu.
W pierwszej kolejności najlepiej jest wykonać detoks alkoholowy, który umożliwi zaprzestanie picia i złagodzi skutki zespołu odstawiennego. Kolejnym krokiem jest wszywka alkoholowa, która pomaga raz na zawsze zerwać z alkoholem. Całą terapię dopełniają spotkania z psychoterapeutą, które pozwalają powrócić do równowagi psychicznej.
Ważne jest, aby całe leczenie odbywało się pod czujnym okiem lekarzy. Tylko specjaliści dysponują odpowiednią wiedzą i właściwym doświadczeniem, które pozwalają skutecznie zadbać o pacjenta i zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo.