Wraz z początkiem lipca Unia Europejska wprowadziła ułatwienia dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Dowiedz się więcej na temat tzw. paszportów covidowych, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się na terenie Unii Europejskiej.
Czym jest certyfikat covidowy?
Unijny Certyfikat COVID (w skrócie UCC) jest oficjalnym dokumentem w formacie cyfrowym, który umożliwia swobodne przemieszczanie się po wszystkich 27 krajach należących do Unii Europejskiej. Dokument ten wystawiany jest przez organy krajowe, a jego treść zapisana została w dwóch wersjach językowych – w języku narodowym oraz języku angielskim. Certyfikat ważny jest we wszystkich krajach na terenie UE.
Komu przysługuje paszport covidowy?
Certyfikat covidowy przysługuje wszystkim osobom, które:
- zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi,
- są ozdrowieńcami,
- uzyskały negatywny wynik testu na obecność COVID-19.
Należy pamiętać, że państwa członkowskie Unii Europejskiej indywidualne ustalają, czy akceptują certyfikat wystawiony po jednej dawce szczepienia, czy dopiero po przyjęciu pełnego szczepienia. W Polsce konieczne jest pełne zaszczepienie.
Jak można uzyskać certyfikat covidowy?
Każdy ma możliwość korzystania z cyfrowej wersji paszportu na swoim urządzeniu lub wydrukowania swojego certyfikatu. Paszport covidowy można uzyskać bez wychodzenia z domu przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. Osoby w pełni zaszczepione, które posiadają zaświadczenie, mogą także uzyskać certyfikat w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w punktach szczepień.
Teraz masz także możliwość zamówienia paszportu w postaci wygodnej plastikowej dyskietki. Plastikowy certyfikat COVID w postaci trwałej i niewielkiej karty plastikowej z indywidualnym kodem QR możesz kupić na https://www.sklep.nasz-gabinet.pl/. Na takim dokumencie znajdziemy oprócz naszych podstawowych danych: unikalny identyfikator dokumentu, kod QR, datę ważności.
W zależności od rodzaju otrzymanego certyfikatu znajdują się również: podstawowe dane o szczepionce (nazwa szczepionki i producenta), data przyjęcia szczepienia, data ważności paszportu, informacja o tym, kto i gdzie wykonał szczepienie, informację o przyznaniu statusu ozdrowieńca, data uzyskania ujemnego wyniku w teście na obecność COVID-19.
W przypadku osób, które zaszczepiły się poza granicami kraju, Unijny Certyfikat COVID może zostać odebrany u lekarza POZ lub w punkcie szczepień przeciw koronawirusowi. Należy jednak mieć na uwadze, że warunkiem do otrzymania dokumentu jest przyjęcie szczepionki, która została dopuszczona do obrotu w krajach Unii Europejskiej.
Przywileje dla posiadaczy certyfikatu COVID
- Zdecydowanie łatwiejsze przemieszczanie się po państwach Unii Europejskiej bez konieczności wykonywania testu przeciw koronawirusowi (każde państwo członkowskie indywidualnie określa zasady przekraczania granic),
- Brak konieczności odbywania kwarantanny po przyjeździe do kraju (niemniej jednak w pierwszej kolejności obowiązuje zasady, jakie ustala danego państwo),
- Osoby zaszczepione nie są wliczani do limitu osób (w Polsce). Dotyczy to wydarzeń kulturalnych, sportowych, wesel oraz tych miejsc, w których obowiązują ograniczenia liczby osób.
Ważność certyfikatu covidowego
Unijny Certyfikat Covid (UCC) ma ustaloną ważność, która zależna jest od tego, na jakiej podstawie został on wystawiony.
- W przypadku osób, które przyjęły szczepionkę, dokument jest ważny od 14 do 270 dnia po zaszczepieniu się.
- W przypadku osób, które uzyskały status ozdrowieńca, paszport jest ważny od 11 dnia po przyznaniu statusu ozdrowieńca i obowiązuje do 180 dnia od uzyskania dodatniego wyniku testu PCR.
- W przypadku osób, które uzyskały ujemny wynik testu PCR, paszport jest ważny tylko przez 72 godziny, a w przypadku negatywnego wyniku testu antygenowego 24 godziny.