Alkoholizm jest problemem społecznym o ogromnej skali, który dotyka nie tylko osoby uzależnione, ale także ich bliskie osoby. Zdecydowanie pomocne jest posiadanie rzetelnej wiedzy pozwalającej na zrozumienie natury uzależnienia i sposobów jego leczenia. W tym artykule przedstawiam pięć rzadko omawianych faktów o alkoholizmie, które mogą pomóc w leczeniu, a które często są zamieniane na mity przez nieświadomość lub niedoinformowanie.
Fakt 1: Alkoholizm jest chorobą, nie brakiem siły woli
Jednym z największych mitów na temat alkoholizmu jest przekonanie, że osoba uzależniona od alkoholu jest słaba, nie ma siły woli i z tego powodu nie może zaprzestać picia alkoholu. Ten mit jest jednak daleki od prawdy. Alkoholizm jest chorobą, której rozwój jest spowodowany interakcją pomiędzy genetyką, środowiskiem i pyschiką jednostki. Po pewnym czasie picia alkoholu, w organizmie osoby uzależnionej zachodzą zmiany na poziomie neurologicznym, która powoduje konieczność spożywania alkoholu. Leczenie alkoholizmu wymaga więc nie po prostu „decyzji” o zaprzestaniu picia, ale także skomplikowanej i trudnej terapii uzależnień, w której pomocne jest zrozumienie, że alkoholizm to choroba, a nie brak woli.
Fakt 2: Picie alkoholu na odprężenie jest niebezpieczne
Jedno z bardziej rozpowszechnionych przekonań dotyczy spożywania alkoholu na odprężenie. Nic bardziej mylnego, picie alkoholu dla relaksu, stresie lub uczuciu samotności, to najprostsza droga do rozwoju uzależnienia. Takie działanie alkoholu to fikcja. Alkohol jest depresantem ośrodkowego układu nerwowego, co w praktyce oznacza, że zamiast ulżyć w stresie, raczej go podsyca, prowadząc do większego napięcia i niepokoju po jego spożyciu.
Fakt 3: Jeden kieliszek nie ma znaczenia? Nie prawda!
Kolejny powszechny mit brzmi: „Jeden kieliszek na dobre początek dnia / wieczór to nic złego”. Chociaż spożywanie małych dawek alkoholu może nie prowadzić do natychmiastowego uzależnienia, to jednak praktyka ta czyni alkohol elementem nawyku, co z czasem może prowadzić do potrzeby wypicia coraz większej ilości alkoholu. Poza tym, nawet „jeden kieliszek” może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie somatyczne, na przykład na funkcjonowanie trzustki czy wątroby.
Fakt 4: Piwo nie jest mniej szkodliwe niż mocniejsze alkohole
Mit, że piwo jest mniej szkodliwe niż mocniejsze alkohole, wynika z przekonania, że zawartość alkoholu w piwie jest niższa, co rzekomo oznacza, że jest mniej szkodliwe. Jednak piwo, podobnie jak każdy inny alkohol, zawiera etanol, który jest odpowiedzialny za efekty alkoholu, takie jak upojenie czy kaca. Ponadto regularne picie piwa może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga, choroby serca czy problemy z wątrobą.
Fakt 5: Abstynencja jest jednym z najskuteczniejszych metod w leczeniu alkoholizmu
Ostatni, ale nie mniej ważny fakt dotyczy abstynencji. Często uważa się, że alkoholikowi wystarczy „zrobić przerwę” od picia czy „ograniczyć” spożycie. To podchodzenie buduje mit, jakoby można było „kontrolować” alkoholizm. Tymczasem skuteczne leczenie alkoholizmu najczęściej polega na całkowitym zaprzestaniu spożywania alkoholu, czyli na abstynencji. Terapeutyka uzależnień opiera się na różnych metodach, ale nieustannie potwierdza, że abstynencja to najskuteczniejszy sposób walki z alkoholizmem.
Zrozumienie tych pięciu faktów ma na celu nie tylko zdemaskowanie niektórych mitów na temat alkoholu, ale także pokazanie, jak ważne jest podejście oparte na wiedzy naukowej w leczeniu alkoholizmu. Zrozumienie głębszych mechanizmów, jakie stały za uzależnieniem, może pomóc nie tylko osobom uzależnionym, ale także ich rodzinom i społecznościom w lepszym radzeniu sobie z problemem alkoholizmu.