Czasami bardzo ciężko odróżnić spożywanie alkoholu dla relaksu od początków uzależnienia. W przypadku każdej osoby alkoholizm rozwija się inaczej i wynika z innych okoliczności. Podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem.
Objawy alkoholizmu – jak je rozpoznać
W Polsce picie alkoholu nie jest uważane za coś złego – w końcu każdy ma prawo żyć własnym życiem. Wysokoprocentowe napoje są zazwyczaj podawane podczas okazjonalnych spotkań, a te niskoprocentowe stanowią przyjemny dodatek do odpoczynku. Wynika to z tego, że alkohol działa rozluźniająco i odprężająco. Jaka jest granica pomiędzy piciem dla rozluźnienia a uzależnieniem? Jak trafnie rozpoznać osoby uzależnione i chorobę alkoholową?
Nałóg alkoholowy to choroba, która atakuje mózg i ośrodek układu nerwowego. Ma wiele skutków zarówno dla naszego organizmu, jak i kondycji psychicznej. Często prowadzi do poważnych problemów, takich jak zaniki pamięci, niewydolność wątroby, a w niektórych przypadkach nawet do śmierć.
W przypadku uzależnienia alkohol dominuje całe życie i jest obowiązkowym elementem życia osoby uzależnionej. Alkoholik wszystko zaczyna podporządkowywać piciu i z dnia na dzień spożywa coraz więcej alkoholu. To z kolei powoduje zwiększenie tolerancji organizmu na alkohol, czyli do odprężenia alkoholikowi potrzeba już całej butelki wódki, a nie tylko jednego kieliszka. Zwiększona tolerancja na alkohol to jeden z najpoważniejszych sygnałów świadczących o możliwości uzależnienia się od alkoholu.
Na samym początku niemal wszyscy alkoholicy zaprzeczają temu, że mają jakikolwiek problem. Jednak w rzeczywistości coraz częściej wszystko sprowadzają do picia alkoholu, a do tego zaniedbują swoje codzienne obowiązki.
Kolejnym sygnałem świadczącym o chorobie alkoholowej jest picie w samotności lub w tajemnicy. Alkoholikowi łatwiej pić, gdy nikogo nie ma w pobliżu, ponieważ nikt nie będzie go oceniał za to, co robi.
Co jeszcze świadczy o uzależnieniu od alkoholu? Rozdrażnienie, wahania nastroju, problemy z koncentracją, tendencja do wszczynania awantur oraz agresywne zachowanie.
Jak powiedzieć alkoholikowi, że jest uzależniony i powinien przestać pić?
Przede wszystkim do rozmowy należy podejść bez nerwów. Wrogie nastawienie połączone z próbą zwrócenia uwagi na problem przeważnie skończy się awanturą i przyniesie odwrotny skutek. Osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z tego, że zachowuje się inaczej niż wtedy, jak przez cały czas była trzeźwy. Alkoholik jest przekonany, że wszystko ma pod kontrolą, a alkohol w żaden sposób nie wpływa na jego życie. To przekonanie jest dodatkowo potwierdzane tym, że najbliżsi bardzo często starają się usprawiedliwiać alkoholika i równie często biorą na siebie odpowiedzialność za ich zachowanie. Co więcej, twierdzi też, że przecież może przestać pić, kiedy tylko będzie chciał.
Ważny jest również moment, w którym rozmawiamy z alkoholikiem. Taka rozmowa musi odbyć się w momencie, kiedy alkoholik jest trzeźwy. W innym przypadku Twoje starania nie będą miały żadnego sensu. Do rozmowy należy się odpowiednio przygotować. Podawane argumenty muszą być racjonalne i oparte na emocjach. Nie bój się mówić wprost o tym, co Cię boli i jak alkohol wpływa na Wasze życie. Staraj się jednak nie osądzać alkoholika, ponieważ może ona to odebrać jako atak.
Najważniejsze jest to, aby alkoholik sam zrozumiał, że ma problem i powinien rozpocząć terapię. Tylko w ten sposób walka z nałogiem będzie miała sens i może zakończyć się sukcesem.
Wymówki alkoholika
Podstawowym sygnałem choroby alkoholowej jest zaprzeczanie rzeczywistości. Jest to mechanizm obronny, który daje osobie uzależnionej złudne wrażenie, że problem wcale jej nie dotyczy. Bardzo często alkoholik jest na tyle przekonujący, że z powodzeniem potrafi oszukać zarówno siebie, jak i najbliższych. Jakie są najczęstsze wymówki osób uzależnionych?
- “Przecież nie piję codziennie” – alkoholizm bardzo często kojarzy się z codziennym piciem. Nawet pijąc kilka razy w tygodniu można uzależnić się od alkoholu. O alkoholizmie świadczy nie tylko ilość spożywanego alkoholu, ale także długofalowa częstotliwość.
- “Przecież pracuję i zarabiam” – alkoholicy bardzo często jako wymówkę traktują chodzenie do pracy i utrzymywanie rodziny.
- “Mogę przestać pić w każdej chwili” – w większości przypadków alkoholik twierdzi, że odstawić alkohol, kiedy tylko będzie chciał. W praktyce jednak zaprzestanie picia trwa maksymalnie kilka dni (zazwyczaj przez ciężkie objawy zespołu odstawiennego).
- “Przecież wszyscy piją” – zazwyczaj alkoholik obraca się w towarzystwie, które również nadmiernie spożywa alkohol przez to nie widzi, że jest to coś złego.
- “Piję tylko okazyjnie” – bardzo szybko okazuje się, że każda okazja jest dobra do wypicia.
- “Alkohol pomaga mi zasnąć” – wbrew pozorom alkohol powoduje zaburzenia snu.
- “To tylko piwo” – to, że piwo zawiera mniej alkoholu wcale nie oznacza, że nie można się od niego uzależnić. Wszystko zależy od ilości i częstotliwości spożywania alkoholu.
Jak działa mechanizm zaprzeczenia u alkoholika
Mechanizmem zaprzeczenia nazywamy system zachowań, który pozwala alkoholikowi wyprzeć problem. Powoduje on, że alkoholik oszukuje zarówno swoich bliskich, jak i samego siebie. Jest na tyle przekonujący, że udaje mu się przekonać innych, że nie ma żadnego problemu z alkoholem i że w każdej chwili może przestać go spożywać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że osoba uzależniona nie myśli racjonalnie, a jego rzeczywistość jest zakłamana. To z kolei powoduje, że nie jest on w stanie racjonalnie określić swojego problemu oraz jego konsekwencji.
Zacznij działać szybko, a zwiększysz szanse na wyleczenie
Uzależnienie można pokonać. Kiedy alkoholik uświadomi sobie swoje uzależnienie, powinien jak najszybciej podjąć kompleksowe leczenie. Często zdarza się tak, że alkoholik zgłasza się na leczenie dopiero w bardzo zaawansowanej fazie uzależnienia, wtedy też pokonanie nałogu alkoholowego jest dużo cięższe. Im szybciej alkoholik podejmie leczenie, tym lepiej.