define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); Dlaczego alkoholik jest agresywny? Jak reagować na agresje alkoholika?

Jak reagować na agresję alkoholika

Alkohol wpływa na każdego inaczej. Jedynych usypia, a u drugich wywołuje agresywne zachowanie. Niemniej jednak alkoholizm zawsze stanowi poważny problem dla całej rodziny, a niekiedy także i zagrożenie życia. Dlaczego alkoholik bywa agresywny? Jak radzić sobie z agresywnym zachowaniem alkoholika?

Jak zachowuje się alkoholik pod wpływem alkoholu

Etanol to związek chemiczny, który szybko zmienia metabolizm organizmu człowieka i wpływa na prawidłowe działanie mózgu. Osoby będące pod wpływem alkoholu zazwyczaj decydują się na działania, których nie wykonaliby na trzeźwo. Osoba trzeźwa potrafi kontrolować swoje zachowanie i racjonalne ocenić sytuację, z kolei osoba pijana, nie jest w stanie myśleć logiczne, ma zaburzony proces przetwarzania informacji, nie potrafi właściwie ocenić ryzyka oraz nie widzi niebezpieczeństwa tam, gdzie powinna. Choć każdy po wypiciu alkoholu może zachowywać się inaczej, możemy wyróżnić kilka zachowań, które po alkoholu często są powtarzalne. Alkohol sprawia, że po jego wypiciu człowiek staje się bardziej odważny, a przez to często jest również lekkomyślny. To sprawia, że osoba po spożyciu alkoholu staje się nieprzewidywalna. Napoje alkoholowe powodują także nagłe zmiany nastroju oraz napady agresji. Osoba uzależniona po spożyciu alkoholu może być bardziej otwarta i bez żadnego problemu nawiązywać nowe znajomości lub wręcz przeciwnie – może wykazywać agresywne zachowania i mieć trudności w kontaktach z innymi.

Agresja u alkoholika

Agresja po spożyciu alkoholu – przyczyny

Agresja po alkoholu może pojawiać się z wielu powodów. W przypadku osób z wrodzonymi skłonnościami do agresji napoje alkoholowe dodatkowo potęgują agresywne działania. Najczęstszą przyczyną, która wywołuje nagłą zmianę zachowania po wypiciu jest uzależnienie od alkoholu.

Badania pokazują, że etanol wpływa na działanie mózgu, w przypadku osób uzależnionych wpływa ten jest szczególnie nasilony. Alkohol szczególnie wpływa na korę przedczołową i to właśnie to może być główną przyczyną pojawienia się agresywnego zachowania po alkoholu. Kora przedczołowa odpowiada za podejmowanie decyzji i o myślenie o jej następstwach, powstrzymuje także nagłe zachowania impulsywne oraz emocje. Kiedy człowiek jest w stanie nietrzeźwości wszystkie te funkcje zostają zaburzone i nie jest on w stanie realnie i świadomie oceniać sytuacji. W związku z tym u osoby uzależnionej bardzo często dochodzi do zaburzeń zachowania i agresywnych zachowań.

Przyczyną agresywnych zachowań może być także kontakt alkoholu z uszkodzonym genem HTR2B. Według niektórych badań zwiększa on skłonność do zachowań agresywnych u osób pijących.

Co zrobić, kiedy alkoholik jest agresywny

Alkohol sprawia, że osoba będąca pod jego wpływem staje się nieobliczalna. W przypadku, kiedy alkoholik staje się agresywny, najlepiej jest zachować spokój i nie zaogniać całej sytuacji, ponieważ to mogłoby spowodować jeszcze większą agresję.

Gdy w wyniku agresji po alkoholu dochodzi do przemocy lub zaczyna grozić nam niebezpieczeństwo, a co więcej sytuacja często się powtarza, najlepiej jest wezwać policję. Zdajemy sobie sprawę z tego, że doniesienie policji na bliską nam osobę może być trudne, jednak czasami okazuje się, że jest to jedyne rozwiązanie. Kiedy mamy założoną tzw. niebieską kartę w przyszłości łatwiej uzyskamy pomoc od odpowiednich służb. Kiedy alkoholik zaczyna być coraz bardziej niebezpieczny, warto pomyśleć też o przeprowadzce, która zapewni nam spokój i bezpieczeństwo.

Agresywny alkoholik

Agresja po alkoholu – co robić

Żyjesz pod jednym dachem z agresywnym alkoholikiem, a jego agresja sprawia, że zaczynasz obawiać się o swoje życie? Nadmierne spożycie alkoholu przez bliską Ci osobę kończy stosowanie przemocy psychicznej lub fizycznej? A może swoim zachowaniem wpływa na demoralizację nieletnich? Skorzystaj z pomocy specjalisty! W trosce o Twoje bezpieczeństwo najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie osoby uzależnionej na przymusowe leczenie odwykowe lub wymuszenie na niej terapii w przychodni zajmującej się leczeniem alkoholizmu. Najlepszym rozwiązywania problemów alkoholowych będzie wszywka alkoholowa, która skutecznie hamuje chęć sięgania po alkohol. 

Zobacz także

Przyczyny alkoholizmu

Przyczyny alkoholizmu

po odstawieniu alkoholu

Jakie są zalety odstawienia alkoholu?

Cennik

Leczenie uzależnień

Krok 1

Detoks alkoholowy 3h/6h/12h/Max

od 650 zł

Pomoc w odstawieniu alkoholu.

Kup detoks

Dlaczego warto?

 • Pomoc w odstawieniu
 • Przerwanie ciągu alkoholowego
 • Likwidacja objawów odstawiennych
 • Wyrównanie elektrolitów
 • Wypłukanie toksyn
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 2

Konsultacja z lekarzem/psychiatrą ONLINE / e-recepta

od 250 zł*

Konsultacja lekarska / psychiatryczna.

Kup e-konsultację

Dlaczego warto?

 • Konsultacja lekarska
 • Konsultacja psychiatryczna
 • Indywidualne podejście
 • Prywatność
 • Pełna dyskrecja
 • Doświadczenie
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 3

Wszywka alkoholowa standard / vip / exclusive


od 479 zł*

Farmakoterapia / e-recepta. Uniemożliwienie spożywania alkoholu.

Kup farmakoterapię

Dlaczego warto?

 • Konsultacja chirurgiczna
 • Kwalifikacja do zabiegu
 • Indywidualnie dobrany lek
 • Wysoka skuteczność
 • Pomoc w problemie
 • E-recepta od 99 zł*
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Krok 4

Terapia psychologiczna ONLINE

od 139 zł*

Indywidualne/grupowe sesje psychoterapii uzależnień.

Kup psychoterapię

Dlaczego warto?

 • Profesjonalna sesja terapeutyczna
 • Gwarancja dyskrecji
 • Kompleksowa diagnoza
 • Wsparcie
 • Indywidualny plan terapii
 • Wysoka skuteczność
Kup komplet

Kup wszystkie kroki w pakiecie taniej online!
Oferujemy możliwość wystawienia L4 na cały okres leczenia.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej