Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu jest niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Alkoholizm to ogromny problem, który dotyka niemal 10% naszego społeczeństwa i niszczy życie setek tysięcy rodzin. Będąc pod wypływem alkoholu człowiek nie myśli racjonalne, jednak w dalszym ciągu ma on możliwość do podejmowania decyzji i wielu czynności prawnych. Niekiedy stopień zaawansowania choroby jest na tyle wysoki, że alkoholik zaciąga długi lub wyprzedaje rodzinny majątek tylko po to, aby móc kupić alkohol.
Co robić w takiej sytuacji? Jak leczyć alkoholika bez jego zgody? Czy przymusowe leczenie alkoholika bez jego zgody jest możliwe?
Alkoholizm
Alkoholizm to choroba, która polega na psychicznym i fizycznym uzależnieniem od alkoholu. Nałóg ten stopniowo wyniszcza cały organizm, a w przypadku braku podjęcia leczenia prowadzi nawet do śmierci. Jeśli alkoholik nie chce się leczyć, można skierować go na terapię bez jego zgody. W jaki sposób?
Przymusowy odwyk – jak leczyć alkoholika bez jego zgody
Alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną, w którą popada coraz większa część społeczeństwa. Kiedy leczenie nie przynosi żadnych efektów, a uzależnienie jest na tyle silne, że zagraża sytuacji majątkowej rodziny, a w skrajnych sytuacjach nawet życiu najbliższych, istnieje możliwość częściowego lub całkowitego ubezwłasnowolnienia osoby uzależnionej i skierowania go na przymusowy odwyk.
Kiedy chory nie stawi się na przymusowe leczenie, które poparte jest sądowym orzeczeniem, możliwe jest przymusowe doprowadzenie alkoholika do ośrodka.
Należy mieć jednak na uwadze, że ośrodek leczenia uzależnień nie działa w taki sposób jak zakład karny i nie ma możliwości prawnej, aby zatrzymywać kogoś wbrew jego woli.
Mimo wszystko takie przymusowe leczenie może stanowić dla alkoholika impuls do zmiany swojego życia.
Kiedy można wysłać alkoholika na przymusowe leczenie
Życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu jest ciężko i czasami bardzo niebezpieczne. Zgodnie z ustawą „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” można starać się o ubezwłasnowolnienie takiej osoby. Przymusowe leczenie alkoholika jest możliwe w momencie, kiedy zachowanie chorego powoduje:
- rozkład życia rodzinnego,
- demoralizację osób nieletnich,
- uchylanie się od pracy,
- zakłócanie spokoju publicznego,
- zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
Kiedy wniosek zostanie złożony, powołani zostają biegli psychiatrzy, których zadaniem jest określenie, czy chory rzeczywiście wymaga przymusowego leczenia i czy są podstawy do tego, żeby go w jakikolwiek sposób ubezwłasnowolnić. Niekiedy do podjęcia decyzji wymagana jest obserwacja medyczna. W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego choremu zostaje przydzielony opiekun, z kolei przy częściowym kurator, którego rolę może pełnić członek rodziny. Mają oni obowiązek podjąć wszelkie niezbędne działania do tego, aby chory poddał się leczeniu.
Wiele osób nie chce podejmować tak radykalnych kroków, jak ubezwłasnowolnienie najbliższej osoby, jednak czasami jest to jedyny sposób na to, aby uratować rodzinę oraz majątek, kiedy chory nie chce dobrowolnie podjąć leczenia.
Kto może wysłać alkoholika na przymusowe leczenie
Osoby dotknięte alkoholizmem to nie tylko osoby uzależnione, ale także osoby z najbliższego otoczenia, które tak najbardziej w tej sytuacji cierpią najbardziej. Życie z alkoholikiem bardzo często wiąże się z brakiem pieniędzy, demoralizacją dzieci czy ciągłym strachem i brakiem poczucia bezpieczeństwa. To właśnie w rodzinie nadzieja, że osoba, która nie widzi swojego problemu, w końcu podejmie leczenie alkoholizmu.
Kiedy jednak alkoholik nie reaguje na nasze prośby, a sytuacja z dnia na dzień się pogarsza, rodzina ma prawo złożyć wniosek o przymusowe leczenie.
Taki wniosek do sądu może złożyć:
- małżonek,
- rodzice,
- dzieci,
- dziadkowie,
- wnuki,
- prawnuki,
- rodzeństwo,
- przedstawiciel ustawowy,
- prokurator.
Leczenie alkoholizmu – co należy zawrzeć we wniosku?
Sam wniosek to nie wszystko. Do wniosku o skierowanie na leczenie odwykowe należy dołączyć dodatkowe dokumenty, które obejmują zakres ubezwłasnowolnienia, przyczyny złożenia wniosku, skrócony odpis aktu urodzenia chorego oraz osoby składającej wniosek, a przede wszystkim należy przedłożyć dowody, które uargumentują powód złożenia wniosku. W tym celu można wykorzystać np. protokoły policyjnych interwencji, zeznania świadków, orzeczenia lekarskie chorego lub orzeczenie wydane przez szkolnego psychologa.
Gdzie zgłosić alkoholika na przymusowe leczenie
Jedynie kompleksowe podejście do leczenia alkoholizmu zapewni Ci pokonanie nałogu alkoholowego. Właśnie taka kompleksowa terapia alkoholowa oferowana jest przez ośrodek Nasz Gabinet.
Pierwszy etap leczenia uzależnienia to zazwyczaj detoks alkoholowy, który pozwoli na przerwanie ciągu alkoholowego oraz oczyści organizm z toksyn i przygotuje go do dalszej terapii. Kolejny etapem leczenia uzależnień jest implantacja wszywki alkoholowej w postaci leku esperal. Lek ten ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu. Esperal działa od 8 do 12 miesięcy. Ostatnim leczenia uzależnień jest poddanie się terapii z psychologiem, dzięki którym chory będzie mógł stanąć na nogi i na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Sieć prywatnych ośrodków terapii uzależnień Nasz Gabinet już od ponad 20 lat z powodzeniem pomaga ludziom pokonać alkoholizm i odzyskać kontrolę nad swoim życie. Znajdujemy się w 15 największych miastach w Polsce. Zadzwoń do nas, aby poznać pełną ofertę leczenia alkoholizmu.
Wniosek o przymusowe leczenie alkoholika – wzór
Podstawą wszczęcia postępowania w sprawie alkoholika i powołania komisji do ds. rozwiązywania problemów alkoholowych jest wypełnienie i złożenie prawidłowego pisma. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnika, który wie, w jaki sposób powinien być wypełniony wniosek. Osoba z wykształceniem prawniczym podpowie także, jakie dodatkowe dowody można złożyć wraz z wnioskiem i gdzie dokładnie złożyć pismo.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie kieruje się do sądu okręgowego w miejscu zamieszkania alkoholika
Poprawnie wypełniony wniosek i odpowiednia dokumentacja dowodowa jest podstawą do postępowania prawnego i to właśnie dlatego warto udać się po pomoc do specjalistów. W wielu miastach jest dostępna darmowa pomoc prawna, a wsparcie można otrzymać nawet od osób z wykształceniem prawniczym obecnych na specjalistycznych grupach w mediach społecznościowych.