Notifications
Clear all

Chyba jedyny mój sposób - przymusowe leczenie alkoholika

   RSS

0
Autor tematu

Tata staje się coraz bardziej agresywny i żadne “pokojowe” metody nie działają. jest to dla nas bardzo duży problem i straszne obciążenie psychiczne. Jest coś takiego jak przymusowe leczenie alkoholików? Myślicie, że dalej powinnam próbować terapii, działania na emocjach, czy stawiać ultimatum i może nawet postawić na jakieś już poważniejsze kroki. Jak coś to jakie - co mogę zrobić?

1 Answer
0

Kiedy pomimo leczenie, nic nie pomaga, a uzależnienie przybiera na sile, stanowiąc zagrożenie życia zarówno dla alkoholika, jak i jego najbliższych, istnieje możliwość skierowania alkoholika na przymusowy odwyk. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy zachowanie chorego powoduje: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy, zakłócanie porządku publicznego, zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
Aby złożyć wniosek o przymusowe leczenie alkoholika, najpierw należy udać się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Po złożeniu wniosku sąd rejonowy powołuje biegłych psychiatrów, którzy mają za zadanie określić, czy rzeczywistość pokrywa się z zebraną dokumentacją i czy leczenie alkoholika w ośrodku zamkniętym jest koniecznością. Kiedy dojdzie do ubezwłasnowolnienia całkowitego, alkoholikowi zostaje przydzielony opiekun, z kolei przy ubezwłasnowolnieniu częściowym obowiązuje nadzór kuratora, którego rola może być pełniona przez członka rodziny.

Sędzia po zapoznaniu się z materiałem dowodowym oraz opinią biegłego może skierować alkoholika do ośrodka leczniczego na dodatkową obserwację. Jednak zanim do tego dojdzie, odbywa się przesłuchanie alkoholika. Jeśli sąd uzna, że problem alkoholowy jest tak poważny, że oskarżony nie radzi sobie z nałogiem, nie wykazuje chęci poprawy i przyczynia się do demoralizacji małoletnich, wtenczas wydaje decyzję o podjęciu przymusowego leczenia odwykowego.

Scroll to top

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ok, rozumiem Dowiedz się więcej